Pini tri gota çaj në ditë dhe zvogëloni frakturat e eshtrave!

  • E.K /
  • 01 December 2023 - 13:01
Pini tri gota çaj në ditë dhe zvogëloni frakturat e eshtrave!

Nëse i konsumoni tri gota me çaj në ditë, sipas studimit të fundit, do të mund të shmangni rrezikun për të pësuar frakturë në eshtra për një të tretën. Shkencëtarët theksojnë se kjo pije mund të përdoret si ilaç dhe armë e fortë kundër osteoporoses - gjendje kjo ku eshtrat bëhen më të dobët dhe fragjil. Studimi sugjeron se bima e shëndetshme përmban kemikate të quajtura flavonoide, të cilat gjenden në çajin e për vite me radhë, shkencëtarët kanë dyshuar se këtë antioksidues ndihmojnë në reduktimin për shumë sëmundje, përfshirë kancerin dhe sëmundjen e zemrës.

Por, gjetjet e fundit të studimit theksojnë se konsumimi i çajit është një përbërës i fortë dhe mënyrë e re për të mbrojtur eshtrat gjatë procesit të plakjes. Një në tri femra dhe një në dymbëdhjetë meshkuj vuajnë nga osteoporoza. Femrat të cilat përdorin ilaçet me steroide, që e konsumojnë duhanin, që konsumojnë pije të rënda alkoolike, si dhe që kanë histori familjare me këtë sëmundje, janë më së shumti të rrezikuara.

(Kosova Sot Online)