Tinktura shëruese për pastrimin e enëve të gjakut

  • E.K /
  • 08 January 2024 - 08:52
Tinktura shëruese për pastrimin e enëve të gjakut

Hudhra dhe limoni konsiderohen të jenë si përbërësit më të mirë për pastrimin e enëve të gjakut, zvogëlimin e kolesterolit, forcimin e mureve të enëve të gjakut dhe ulin rrezikun për t'u prekur nga sëmundjet e rrezikshme si arteroskleroza.

PËRBËRËSIT

 4 thelb të hudhrës - 4 limonë të mesëm me lëvore - rreth 3 litra ujë të vluar.

PËRGATITJA

T'i pastroni thelpinjtë. Limonët t'i përzieni me ujë të vluar, i preni në rriska. Që të gjitha i vendosni në makinën për bluarje. Masën e vendosni në kavanoz të pastër dhe e shtoni edhe ujin e vluar. E mbuloni dhe e lini në frigorifer për tri ditë. Doza maksimale e pijes është 50 ml, tri herë në ditë, para shujtës. Mirëpo, pastrimin e enëve të gjakut duhet ta filloni me dozë të vogël (1-2 lugë të supës). Kohëzgjatja e pastrimit zgjat 40 ditë. Pastrimi i enëve të gjakut në këtë mënyrë sugjerohet një herë në vit, pas konsultimit me mjekun. Pas konsumimit të këtij lëngu, përmirësohet edhe qarkullimi i gjakut dhe sistemi i tij lipid, normalizohet shtypja e gjakut, përmirësohet qarkullimi i gjakut në tru dhe lehtë mund të humbni kilogramët shtesë. 

(Kosova Sot Online)