Fara më shëruese në botë: Parandalon kancerin dhe sulmin në tru, shëron astmën dhe reumën

  • E.K /
  • 17 February 2024 - 09:50
Fara më shëruese në botë: Parandalon kancerin dhe sulmin në tru, shëron astmën dhe reumën

Qimnoni i zi është një nga bimët më shëruese në botë.

Vaji i qimnonit të zi është shumë popullor në mjekësinë alternative e përdoret edhe te sëmundjet më të rënda. Shkaku i përbërësve neutralizon radikalet e lira në organizëm, e shumë studime kanë treguar se si preventiv ndikon te kanceri, sulmi në tru, forcon dhe stabilizon enët e gjakut. Zbut simptomat e sistemit tretës dhe e forcon imunitetin, derisa vaji i qimnonit të zi përdoret edhe për shumë sëmundje të lëkurës, e përdoret edhe për shërimin e gripit dhe ftohjes

APLIKIMI I VAJIT TË QIMNONIT TË ZI

Për të forcuar imunitetin, merrni një lugë vaj si ky të përzier me mjaltë ose lëng të pemëve para kafjallit. Nëse luftoni kundër sëmundjeve kancerogjene i konsumoni tri lugë në ditë, por natyrisht me terapinë e mjekut dhe ushqimin e shëndetshëm. Për ta forcuar efektin e tij, e konsumoni me hudhër të freskët.

(Kosova Sot Online)