Çaji nga lëvorja e lisit pastron helmet

  • E.K /
  • 20 February 2024 - 09:57
 Çaji nga lëvorja e lisit pastron helmet

Simboli i forcës, jetëgjatësisë dhe fuqisë, është lisi shërues. Falë përmbajtje me taninë, çaji nga lëvorja e lisit përdoret për detoksimin e organizmit, shërimin e inflamacionit të fytit, plogështisë derisa 'kafeja' nga lënda e lisit përdoret për detoksimin e organizmit, shërimin e inflamacioneve në fyt, plogështinë, nervozën, pagjumësinë, dhimbjet e eshtrave.

Gjethet e lisit ndihmojnë në shërimin e plagëve. Fletët mblidhen në vjeshtë, thahen. Përgatitja e çajit: në një litër ujë hidhni një lugë lëvore të lisit, e zieni për 5 deri 10 minuta. Çajin e pini me qumësht, pa sheqer.

(Kosova Sot Online)