Ilaçi për shkrirjen e gurëve në veshkë dhe idhcë

  • E.K /
  • 28 February 2024 - 12:38
Ilaçi për shkrirjen e gurëve në veshkë dhe idhcë

Ndër problemet më të shpeshta në shëndetësi janë rëra, apo guri në veshka, apo vrer. Problemi më së shpeshti shkaktohet nga uji dhe ushqimi.

Përbërësit:

250 g sheqer pluhur,

0.25 l vaj ulliri ekstra të virgjër, 
250 g limon me lëvore
250 g rrënjë të bluar majdanozi
250 g mjaltë

Këshillë:

Limonin duhet ta lani mirë e mirë, ta futni në përzierje të ujit dhe uthullës, për t’ia hequr kimikatet, me të cilat është spërkatur. Më pas limonin e grini në copëza dhe e bluani në bluarës. Edhe rrënjën e majdanozit e bluani si limonin. Të gjitha këto i përzieni dhe shtoni mjaltë, vaj ulliri dhe sheqer pluhur. Të përzihen mirë, derisa masa të bëhet unike.

Për problemet me gurë në veshka dhe idhcë nevojitet që ta konsumoni një lugë të kësaj tretësire në mëngjes në të esëll dhe në mbrëmje, para se të bini në gjumë. Këtë përzierje duhet ta mbani në kavanoz të qelqtë në frigorifer, meqë prishet shpejt. Kjo përzierje është shumë efikase. Gjatë përdorimit të kësaj tretësire, duhet të pini sa më shumë ujë. 

(Kosova Sot Online)