Ilaçet natyrale nga limoni

  • E.K /
  • 22 March 2024 - 12:46
Ilaçet natyrale nga limoni

Limoni që moti është si një agrume që ofron shumë veti shëruese. Ja disa nga vetitë shëruese të tij:

SISTEMI KARDIOVASKULAR Limoni është i shkëlqyeshëm në situata te arterioskleroza dhe hipertensioni arterial dhe ndihmon në heqjen e yndyrave, shërimin e problemeve me qarkullimin e gjakut dhe heq helmet nga organizmi. Mënyra më e mirë për ta filluar ditën është, një gotë me lëng limoni para kafjallit.

MËLÇIA, TRETJA DHE FSHIKËZA E TËMTHIT

Limoni stimulon sekretimin e vrerit dhe ndihmon në shkrirjen e yndyrave. Është i domosdoshëm për njerëzit që vuajnë nga problemet me mëlçinë, forcon detoksikimin dhe e mbron mëlçinë.

FTOHJET, TEMPERATURA DHE FYTI I THATË

Falë vitaminës C që e posedon,dhe ndikimit antiseptik, është ideal për zgjedhjen e problemeve si në humbjen e zërit, bajameve dhe të gjitha llojet e rrugëve respiratore. Po ashtu sugjerohet me ujë të ngrohtë dhe mjaltë.

FORCON SISTEMIN IMUN

Përbërja e tij me vitamina C,B,E dhe mineralet që posedon, si kalium, magnez, kalcium dhe squfur, limonin e shndërrojnë në forcuesin më të madh të sistemit imun, duke rritur nivelin e qelizave të bardha të gjakut.

(Kosova Sot Online)