Shenjat që tregojnë se keni filluar të humbni dëgjimin

  • S.A /
  • 02 April 2024 - 08:17
Shenjat që tregojnë se keni filluar të humbni dëgjimin

Sipas Institutit Kombëtar të Shurdhimit dhe Dëmtimit të Dëgjimit në SHBA, një në tetë persona mbi moshën 12 vjeç vuan nga humbja e dëgjimit në të dy veshët dhe rreth 28.8 milionë të rritur amerikanë kanë nevojë për aparate dëgjimi, transmeton "Kosova Sot Online ".

Audiologët e BuzzFeed zbuluan shenjat kryesore se është koha për të kontrolluar dëgjimin tuaj.

E keni të vështirë të merrni pjesë në biseda

Nëse vazhdoni të thoni “Si?” gjatë një bisede, mund të jetë koha për të kontrolluar dëgjimin tuaj.

“Tendosje e dëgjimit kur flet me të tjerët është një problem i madh. Kjo mund të përfshijë vështirësi në dëgjim për shkak të zhurmës së sfondit dhe duke u kërkuar rregullisht njerëzve të përsërisin atë që kanë thënë”, thotë auditologu Terry Zvolan.

Duhet të rrisni volumin në televizor

Nëse të tjerët shpesh ju thonë të ulni televizorin, kjo është një shqetësim.

“Nëse dëgjimi juaj është i dëmtuar, ju mund ta rritni volumin në televizor ose radio në një nivel që është më i lartë se të tjerët”, shtoi Zvolan.

Veshët po ju kumbojnë

Edhe pse zhurma në veshë (ose tringëllimë në veshët) nuk është gjithmonë një shenjë e humbjes së dëgjimit, sigurisht që mund të jetë.

“Disa njerëz mund të përjetojnë zhurmë të vazhdueshme, gumëzhimë, dhimbje ose presion në njërin ose të dy veshët. Mund të jetë gjithashtu e vështirë të dëgjosh nga njëra anë, e vështirë të dallosh se nga vijnë tingujt, ose zëri yt mund të tingëllojë ndryshe”, vuri në dukje Tsvolan.

Audiologia Katie Kobel vëren se simptomat e tringëllimë në veshët janë një arsye e mirë për të testuar dëgjimin tuaj, veçanërisht nëse i keni përjetuar ato për një kohë të gjatë.

E keni të vështirë të dëgjoni tingujt e natyrës

Nëse papritur nuk dëgjoni tinguj të natyrës, si cicërima zogjsh ose shi, ky mund të jetë një sinjal alarmi.

“Disa njerëz me humbje të dëgjimit kanë probleme me tingujt e përditshëm, si semaforët, uji i vluar ose zilja e derës,” audiologia Amy Bishop.

(Kosova Sot Online )