Mbani nën kontroll presionin e gjakut me këto pije

  • A.P /
  • 02 April 2024 - 14:49
Mbani nën kontroll presionin e gjakut me këto pije

Ju mund të menaxhoni hipertensionin tuaj duke shtuar pije të caktuara në dietën tuaj të rregullt.

Më poshtë sjellim 5 pije të shëndetshme për presionin e lartë të gjakut që mund t’i provoni.

Presioni i lartë i gjakut, ose hipertensioni, prek miliona njerëz në mbarë botën dhe është një faktor i rëndësishëm rreziku për sëmundjet kardiovaskulare.

 

Ndërsa mjekimi dhe ndryshimet në stilin e jetës janë zgjidhjet kryesore për menaxhimin e hipertensionit, zgjedhjet dietike luajnë një rol vendimtar. Përfshirja e disa pijeve në rutinën e përditshme mund të ndihmojë në kontrollin e presionit të gjakut.

Këto pije janë të mbushura me antioksidantë dhe veti anti-inflamatore. Antioksidantët në këto pije mbrojnë qelizat tuaja nga dëmtimi dhe komponimet anti-inflamatore ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit, i cili, nga ana tjetër, mund të mbajë presionin e gjakut në kontroll. Këtu janë disa pije për presionin e lartë të gjakut që mund të provoni.

5 pije të shëndetshme për presionin e lartë të gjakut

1. Çaj Hibiscus

I njohur për bollëkun e tij të antioksidantëve si anthocyanins dhe flavonoids, çaji hibiscus përgatitet nga petalet e thara të lules së hibiscusit. Këta antioksidantë kanë aftësinë të zgjerojnë enët e gjakut dhe të ulin presionin e gjakut . Një rishikim i vitit 2015 i disa studimeve ka treguar se pirja e çajit hibiskus mund të ulë ndjeshëm presionin e gjakut, si për sa i përket vlerave sistolike ashtu edhe diastolike. Vendoseni petalin e thatë të hibiscusit në ujë të vluar për disa minuta, dhe më pas kullojeni dhe pijeni të ngrohtë për të përfituar.

2. Lëng molle

Një mollë në ditë mund ta mbajë vërtet mjekun larg, veçanërisht për ata që shqetësohen për hipertensionin. Lëngu i mollës është i pasur me polifenole, veçanërisht flavonoide, të cilat kontribuojnë në përfitimet e tij kardiovaskulare. Flavonoidet ndihmojnë në relaksimin e enëve të gjakut, përmirësimin e funksionit endotelial dhe rregullimin e presionit të gjakut. Për më tepër, përmbajtja e lartë e kaliumit në mollë mund të ndihmojë në balancimin e niveleve të natriumit në trup, gjë që është thelbësore për menaxhimin e presionit të gjakut.

3. Lëng panxhari

Hulumtimi nga Fondacioni Britanik i Zemrës (BHF) në Universitetin Queen Mary të Londrës në vitin 2015 sugjeron se pirja e një filxhani 250 ml lëng panxhari çdo ditë mund të zvogëlojë presionin e gjakut të individëve me hipertension. Disa studime madje sugjerojnë që konsumimi i dy gotave me lëng panxhari në ditë mund të ofrojë përfitime shtesë. Dietologu Komal Malik shpjegon: “Lëngu i panxharit është i pasur me oksid nitrik, një përbërës i njohur për zgjerimin e enëve të gjakut dhe uljen e niveleve të presionit të gjakut”. Përfshirja e lëngut të panxharit në dietën tuaj mund të jetë aq e thjeshtë sa përzierja e panxharit të freskët me ujë ose fruta dhe perime të tjera për të krijuar një pije hidratuese dhe të pasur me lëndë ushqyese.

4. Lëng shege

Shegët nuk janë vetëm një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese si vitamina C, kaliumi dhe folati, por ato gjithashtu kanë veti të forta anti-inflamatore. Përmbajtja e tij antioksidante, të tilla si punicalagins dhe anthocyanins, është treguar se kanë efekte të fuqishme antihipertensive. Malik shpjegon, “Konsumimi i rregullt i lëngut të shegës mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut, përmirësimin e niveleve të kolesterolit dhe pakësimin e stresit oksidativ të trupit duke nxitur prodhimin e oksidit nitrik dhe reduktimin e inflamacionit”.

5. Çaji jeshil

Është e njohur se pirja e çajit jeshil mund të zvogëlojë presionin e gjakut, ndër shumë përfitime të tjera shëndetësore. Ai përmban antioksidantë të quajtur katekina që janë gjetur se ulin rrezikun e hipertensionit dhe përmirësojnë shëndetin e zemrës. Sipas një studimi të publikuar nga BMC Public Health , çaji jeshil, kur konsumohet rregullisht, mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut si në nivelin diastolik ashtu edhe në atë sistolik. Përpiquni të pini dy deri në tre filxhanë çaj jeshil çdo ditë për të korrur përfitimet e tij në uljen e presionit të gjakut.

5 pije që duhen shmangur me presionin e lartë të gjakut

Ka disa pije që mund të përkeqësojnë hipertensionin dhe duhet të konsumohen në moderim ose të shmangen krejtësisht:

1. Alkooli

Konsumimi i tepërt i alkoolit mund të rrisë nivelet e presionit të gjakut dhe të ndërhyjë në efektivitetin e barnave për hipertension.

2. Pije me sheqer

Pijet me shumë sheqerna të shtuara, të tilla si soda, lëngjet e frutave me sheqer të shtuar dhe pijet energjike, mund të kontribuojnë në shtimin e peshës, rezistencën ndaj insulinës dhe hipertensionin.

3. Pije me kafeinë

Ndërsa konsumimi i moderuar i pijeve që përmbajnë kafeinë si kafeja dhe çaji mund të mos ndikojë ndjeshëm në presionin e gjakut tek shumica e individëve, marrja e tepërt mund të rrisë përkohësisht nivelet e presionit të gjakut.

4. Pije me natrium të lartë

Disa pije të disponueshme, të tilla si lëngjet e perimeve të përpunuara dhe supat e konservuara, mund të jenë të larta në natrium, gjë që mund të kontribuojë në hipertension .

5. Pije energjike

Pijet energjike shpesh përmbajnë nivele të larta të kafeinës, sheqerit dhe stimuluesve të tjerë, të cilët mund të rrisin presionin e gjakut dhe të paraqesin rreziqe për shëndetin kardiovaskular, veçanërisht kur konsumohen në sasi të mëdha.

Sigurohuni që t’i konsumoni këto pije me moderim ose shmangni ato plotësisht për hir të zemrës suaj! 


(Kosova Sot Online)