Dega e kësaj bime ul sheqerin në gjak për një muaj

  • E.K /
  • 12 April 2024 - 07:37
Dega e kësaj bime ul sheqerin në gjak për një muaj

Në fakt, te diabeti niveli i lartë i glukozës në gjak sillet si helm, e shpeshherë përcillet edhe me shtypje të lartë të gjakut dhe sasi të shtuar të lipoideve në gjak. Degët e boronicës janë preparat efikas për uljen e sheqerit në gjak. Sëmundja e sheqerit, diabeti, dallohet nga këto simptoma: Etje të fortë në gojë, nevojë e shpeshtë për urinim, dëshirë e shtuar për ushqim, humbje e pashpjeguar në peshë, plogështim dhe lodhje, infeksione, plagët e vogla nuk shërohen për një periudhë të gjatë kohore.

RECETA:

Një lugë të degës së imtësuar të boronicës e derdhni në një enë. E përzieni me një gotë ujë të vluar dhe e lini që të vlojë edhe për disa minuta në zjarr të lehtë, së paku për dhjetë minuta. Çajin e lini të qëndrojë në enë i mbuluar për një orë. Më pas e pini sasinë në gllënjka të vogla, gjatë gjithë ditës.

(Kosova Sot Online)