Ja efektet të dobishme të kafesë

  • A.P /
  • 16 April 2024 - 14:28
Ja efektet të dobishme të kafesë

Studimet konfirmojnë se kafeja është një aleat kundër plakjes së lëkurës falë vetive të saj antioksiduese dhe antiinflamatore. Të apasionuarit pas kujdesit të lëkurës mund të shtojnë një hap të ri në rutinën e tyre të bukurisë: të pinë një filxhan kafe të mirë.

Janë të shumta studimet që kanë shqyrtuar marrëdhënien mes të ushqyerit dhe shëndetit të lëkurës, duke theksuar se nuk janë vetëm kremrat, mbushësit dhe serumet që kontribuojnë në bukurinë e saj, por edhe ushqimet që konsumojmë.

 

Nëse deri më tani fokusi i ekspertëve ishte kryesisht te ushqimet, ky studim fokusohet tek efektet që mund të kenë disa pije, si kafeja, alkooli dhe pijet me sheqer. Efektet e dobishme të kafesë në shëndetin estetik konfirmohen nga hulumtimi i publikuar në Journal of Cosmetic Dermatology, i cili theksoi se si kjo pije mund të jetë një aleat i fuqishëm për ngadalësimin e plakjes së lëkurës.

Për më tepër, ajo që e bën kafenë një eliksir të vërtetë bukurie janë vetitë e saj antioksiduese dhe antiinflamatore, të theksuara më tej nga pjekja që e bën këtë pije kaq karakteristike. Merita shkon mbi të gjitha për polifenolet, antioksidantë natyralë të të cilëve kafeja, veçanërisht kafeja ekspres, është një burim i çmuar: këto molekula në fakt kanë fuqinë për të vonuar plakjen qelizore dhe për këtë arsye për të zbutur plakjen e lëkurës së fytyrës.

Pirja e kafesë, me pak fjalë, është një ritual i përditshëm, i cili përveçse ju jep energji dhe energji, mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës së fytyrës suaj të re dhe të shëndetshme.

Gjithashtu, duke rritur efektin e saj të dobishëm është kafeina. Ky përbërës aktiv i fuqishëm, edhe në doza të ulëta, ndihmon në frenimin e stresit dhe për rrjedhojë ngadalëson plakjen e lëkurës.

(Kosova Sot Online)