Ja çfarë shëron kopra

  • E.K /
  • 23 April 2024 - 12:47
Ja çfarë shëron kopra

Kopra është shumë e shëndetshme. Gjellëve u jep një aromë të hatashme mesdhetare. Në Indi është zakon që pas darkës të përtypen gjethet koprës, në mënyrë që darka të tretet më mirë,për të shmangur problemet me tretjen, derisa përdoren edhe si freskues për gojë. Përmirëson tretjen: Ajo që është në rend të parë është fakti se, farat e koprës stimulojnë tretjen dhe zbutin të vjellat. Dhimbjet në stomak dhe fryrjet pas ushqimit nuk do t'i ndjeni nëse përtypni gjethet e saj, apo nëse farat e saj i pini në një gotë ujë, apo edhe në çaj.

Ul rrezikun nga kanceri: Ekstraktet e metanolit të gjetura në farat e koprës janë përbërës i fortë kundër kancerit, e këtë e kanë dëshmuar studime të shumta. Ekspertët përmendin se sidomos ndikon kundër kancerit në gji dhe në mëlçi. Ngadalëson rritjen e qimeve: Gjatë një studimit të bërë, është dëshmuar se kremrat që përmbajnë 2 për qind të ekstrakteve të koprës, ndihmojnë te zvogëlimi i qimeve te ato femra që vuajnë nga hirsutizmi idiopatik.

(Kosova Sot Online)