A ju dhemb koka?

  • E.K /
  • 25 April 2024 - 09:10
A ju dhemb koka?

Nëse shkaku i dhimbjeve të kokës përdorni lloje të ndryshme të analgjetikëve, mendoni që problemin ta zgjidhni përmes mënyrave natyrale

UJI I NGROHTË ME LIMON

Gjysmë limoni të shtrydhur ta konsumoni çdo mëngjes me një gotë ujë dhe trupi ju pastrohet prej helmeve. Kjo pije është e hatashme edhe atëherë kur ju dhemb koka.

ÇAJI NGA XHENXHEFILI

Xhenxhefili ndikon mirë në qarkullimin e gjakut dhe ndikon kundër inflamacioneve. Pos kësaj, shëron edhe dhimbjet e kokës.

VAJI I PESHKUT

Ndoshta s'e keni shpesh në dispozicion, por vaji i peshkut është i domosdoshëm për trupin, pasi dhuron aminoacidet omega 3 që ulë shtypjen e gjakut. Vaji i peshkut rregullon shtypjen e gjakut e kështu ndihmon edhe kundër dhimbjeve të kokës.

ÇAJI NGA MENTA

Menta është bimë që ndikon mire në sistemin e tretjes, freskon frymën në gojë por relakson nervat dhe muskujt dhe qetëson dhimbjet e kokës. Çaji nga gjethet e mentës mundet t'ju relaksojë nga dhimbjet e rënda të kokës.

LËNGU NGA DOMATJA

Domatja është e pasur me sheqer natyral, vitamina dhe minerale që zbutin edhe dhimbjen më të fortë të kokës.  

(Kosova Sot Online)