Uji i vakët me limon për shëndet më të mirë

  • E.K /
  • 21 May 2024 - 11:29
Uji i vakët me limon për shëndet më të mirë

Uji i vakët me limon është pije e përkryer për mëngjes, sepse ndihmon sistemin e tretjes që më lehtë t’i largojë materiet e mbetura nga organizmi, duke parandaluar obstipacionin dhe diarrenë. Një gotë me lëng limoni përmban më pak se 25 kalori, ndërsa është e pasur me kalcium, kalium, vitaminë C dhe fibra. Limoni ndihmon në mirëmbajtjen e sistemit të imunitetit dhe mbron nga infeksionet.

Dobitë që sjell limoni  

- Pektina në limon është shumë e dobishme për shëndetin e zorrës së trashë  

- Limoni e mirëmban nivelin e aciditetit  

- Konsumimi i ujit me limon herët në mëngjes ndihmon në largimin e helmeve nga organizmi

- Ndihmon tretjen

- Është burim ideal i acidit të imunitetit, kaliumit, kalciumit, fosforit dhe magnezit

- Parandalon rritjen dhe shumimin e baktereve patogjene që shkaktojnë infeksione dhe sëmundje

- Ndihmon në reduktimin dhe dhimbjeve dhe inflamacioneve në nyja dhe gjunjë

- Ndihmon në largimin e simptomave të ftohjes

- Kaliumi nga limoni e ushqen trurin dhe qelizat nervore

- Forcon mëlçinë duke ofruar energji për enzimat e saj

- Ndihmon në balancimin e nivelit të kalciumit dhe oksigjenit në mëlçi

- Parandalon krijimin e rrudhave dhe akneve

- Ndihmon në mirëmbajtjen e shëndetit të syve. 

(Kosova Sot Online)