Karota, mjalti dhe qepa mbrojnë nga ftohjet

  • E.K /
  • 22 May 2024 - 09:07
Karota, mjalti dhe qepa mbrojnë nga ftohjet

Nëse dëshironi që të qëndroni të shëndetshëm gjatë dimrit, me rëndësi është të keni kujdes me ushqimin Karota - është e pasur me beta karotinë dhe vitamina A, karota ndihmon në luftën kundër ftohjes dhe gripit. Pos kësaj, mbron nga infeksionet të cilat janë më të shpeshta gjatë dimrit.

Çaji i gjelbër - është antioksidues i fortë dhe posedon substanca të forta kundër viruseve dhe baktereve. Me konsumimin e pesë gotave me çaj të gjelbër në ditë do ta forconi imunitetin.

Kërpudhat - mbrojnë nga ftohjet dhe viruset gjatë dimrit. Kërpudhat e bardha në masë të madhe shtojnë nivelin e qelizave natyrale vrasëse - komponentë vitale në sistemin imun.

Qepa - që moti përdoret si ilaç kundër ftohjes dhe gripit. Mjekësia perëndimore mendon se posedon aftësinë e shtimit të enzimave që i ndihmojnë mëlçisë në pastrimin e gjakut.

Mjalti - njihet për përbërësit e vet antibakterialë, që ndihmojnë kundër baktereve dhe viruseve. Një lugë mjaltë në mëngjes hidheni në çaj apo para gjumit në qumësht.

(Kosova Sot Online)