Pini një gotë ujë me kripë: Ja çfarë do të ndodhë

  • E.K /
  • 27 May 2024 - 09:43
Pini një gotë ujë me kripë: Ja çfarë do të ndodhë

Këto janë gllënjka që pastrojnë organizmin dhe ndihmojnë në rigjallërimin e tij. Ideja është që në ujë të tretni kripën e pastër të detit.

HIDRATIMI

Nutricisti Met Stoun thekson se nëse pini vetëm ujë për hidratimin e trupit, mund edhe ta teproni kështu që trupi mund të mbushet me lëngje. Në vend të ujit të pastër, një herë në ditë pini ujë me kripë.

TRETJA

Nëse keni telashe me tretjen, një gotë ujë e njelmët zgjidh gjithçka. Uji njelmët nxit enzimat të cilët e përshpejtojnë traktin tretës. Nëse e pini çdo mëngjes, shumë shpejt do të vëreni ndryshimet pozitive dhe tretjen e rregulluar.

PAGJUMËSIA

Mineralet e kripës qetësojnë sistemin nervor. Prandaj, nëse keni probleme me pagjumësinë, kjo gotë me kripë do të ndikojë duke e zbutur problemin.

SHËNDETI I ESHTRAVE

Është shumë popullore teoria se alkalet e mineraleve ndikojnë mirë te problemet e eshtrave, sidomos atyre që kanë probleme me osteoporozë

(Kosova Sot Online)