Stomaku ju del jashtë pantallonave? Ja si ta hiqni qafe

  • E.K /
  • 30 May 2024 - 09:30
Stomaku ju del jashtë pantallonave? Ja si ta hiqni qafe

Sa herë ju ka ndodhur të shikoheni në pasqyrë dhe t'ju pëlqejë ajo që e shihni, e në mbrëmje e vëreni se si ju duket stomaku. Arsye janë shprehitë ditore që shkaktojnë fryrje. Nëse dëshironi që vetëm për gjashtë ditë ta zvogëloni dhjamin përreth belit, përcillini disa nga këto këshilla.

PAKËSOJENI KONSUMIMIN E KRIPËS

Kripa gjellës i jep shije më të pasur, por kjo erëz mban ujin në trup që shkakton fryrje në bark. Pra, ushqimet e grimcuara të njelmëta dhe ushqimi i shpejtë për gjashtë ditë të ndalohen.

Buka e bardhë për kafjall, orizi ose makaronat për drekë për shumicën janë pjesë e ushqimit të përditshëm. Por janë përplot me karbohidrate dhe nuk janë mik për linjën tuaj, e as të stomakut, prandaj largojini nga menyja.

HARROJENI QUMËSHTIN

Jotoleranca ndaj glutenit mund të shkaktojë probleme me tretjen dhe ndjenjën e fortë të fryrjes. Nëse nuk jeni të sigurt se nuk i takoni këtij grupi, për një javë hiqeni qumështin nga tryeza.

MOS HANI PEMË TË THARA

Edhe pse pemët janë të shëndetshme, disa nga këto fruta të shëndetshëm mund të shkaktojnë fryrje. Mollët, shalqiri, banania, dardhët dhe pjepri janë të shijshëm, por mund të shkaktojnë gazra, por është e vështirë të treten dhe mund të shkaktojnë gazra, duke theksuar stomakun tuaj. 

(Kosova Sot Online)