- Sport - Kosova Sot
Zyrtare: Koeman merr drejtimin e Kombëtares së Holandës

Zyrtare: Koeman merr drejtimin e Kombëtares së Holandës

Ronald Koeman edhe zyrtarisht është trajneri i Kombëtaren holandeze të futbollit.

Dikur njëri prej lojtarëve më të mirë holandez ka marrë drejtimin e kombëtares për ta kthyer aty ku e ka vendin, pas mungesës në dy gara madhore.

Koeman ka nënshkruar kontratë që do ta lidhë me Kombëtaren e njohur si “Tulipanët” deri në vitin 2022.

Ish mesfushori do ta zëvendësojë Dick Advocaatin.

Koeman ishte shkuar para disa muajsh nga Evertoni pas një nisme shumë të keqe në kampionat.

Ish-futbollisti i Ajaxit dhe Barcelonës do të ketë objektiv kryesor kualifikimin e “portokallinjve” në Kampionatin Evropian 2020.

Holanda nuk ka arritur ta zë një vend në Euro 2016 dhe në Kampionatin Botëror Rusia 2018.Koeman si trajner ka drejtuar shumë klube si PSV, Ajax, Valencia, Benefica, Feyenord dhe Sothuamphton. 

(Kosova Sot)

7 orë e 6 minuta më parë
22/02/19