25 vjet nga ngjarja më tragjike në histori të Formula 1

  • 01 maj 2019 - 19:25
25 vjet nga ngjarja më tragjike në histori të Formula 1

Në 1 maj 1994, kampioni i botës në Formula 1, piloti brazilian Ayrton Senna humb jetën në një aksident tragjik gjatë garës në Imola, në San Marino.

Ishte ora 14 e 17 minuta të dielën më 1 maj të 1994 kur Williams FW16 i Ayrton Senna-s u përplas në kthesë e Tamburello në Imola për shkak të shtyllës së drejtimit të thyer, duke shkaktuar vdekjen e menjëhershme të kampionit brazilian.

Njëzet e pesë vjet kanë kaluar që nga ajo pasdite e tmerrshme, e mbushur me dëshpërim.

Ai ishte vetëm 34 vjeç, kur makina e tij “Williams” e tij me një shpejtësi prej 309 km/h, doli nga rruga në kthesë dhe u përplas me forcë në një mur betoni.

Fitues i 41 garave në këtë sport, ai cilësohej si piloti më i mirë i brezit të tij dhe fansat në mbarë botën do të mbanin zi.

Senna, 3 herë fitues i kampionatit, ishte i njohur për stilin e tij agresiv të garimit.

(Kosova Sot)