Kështu u turpërua mbrojtësi më i shtrenjtë në histori, Harry Maguire

  • A.P /
  • 05 korrik 2020 - 12:10
Kështu u turpërua mbrojtësi më i shtrenjtë në histori, Harry Maguire

Mbrojtësi anglez Harry Maguire la Leicesterin një vit më parë për t’iu bashkuar Manchester Unitedit në një transferim të realizuar për shumën e 91.7 milionë eurove, shifër kjo më e larta e paguar për një mbrojtës në historinë e futbollit.

Megjithatë në sezonin e tij të parë te “Djajtë e kuq”, 26-vjeçari anglez nuk ia ka dalë të justifikojë aspak shifrën e shpenzuar për kartonin e tij, pasi jo vetëm që nuk ka bërë diferencën, por shpesh ka përfunduar në qendër të kritikave për gabimet e tij.

Më i fundit ishte ditën e djeshme, kur Manchester United mposhti Bournemouth me rezultatin 5-2, ndonëse vendasit ishin të parët që kaluan në avantazh me anë të sulmuesit 30-vjeçar junior Stanislas.

Ky i fundit, pas zhvillimeve të një aksioni, u vu në zotërim të topit brenda zonës, por shumë pranë vijës fundore dhe i kaloi sferën mes këmbëve mbrojtësit Maguirre në mënyrë poshtëruese, ndërsa më pas i vetëm me De Gean shënoi golin e avantazhit.

(Kosova Sot Online)