Pique pritet t’i bashkohet Atletico Madridit qysh në janar

  • S.A /
  • 28 September 2022 - 09:56
Pique pritet t’i bashkohet Atletico Madridit qysh në janar

Gerard Pique mund të bëjë një lëvizje jashtëzakonisht befasuese në afatin kalimtar të janarit, me të ardhmen e legjendës së Barcelonës në “Camp Nou” në pikëpyetje. Spanjolli ka qenë një shërbëtor i jashtëzakonshëm i klubit, duke i ndihmuar ata të fitojnë tetë tituj të La Ligës, tre tituj të Ligës së Kampionëve dhe shumë gara të tjera. 35-vjeçari ka luajtur mbi 600 herë për klubin, që nga kthimi nga Manchester United në vitin 2008, pas katër vitesh larg nga klubi. Pas pauzës së futbollit nga COVID-19, qendërmbrojtësi ishte një nga lojtarët që mori një ulje page dhe ai vazhdoi ta bënte këtë për shkak të problemeve financiare të klubit.

Nëse nuk do të ishte për të, disa nënshkrime të reja nuk do të kishin qenë në gjendje të luanin për klubin, duke bërë që atij t’i detyrohej një shumë e madhe nga gjigantët spanjollë. Këtë vit, mbrojtësi është një nga fituesit më të lartë të skuadrës, falë atij që i është kthyer borxhi më parë, dhe ky është një problem i madh për ta. Pique nuk ka luajtur shumë këtë sezon, pasi ata sollën Andres Christiansen dhe Jules Kounden në verë, dhe kjo çoi në një mosmarrëveshje me Xavin. Sipas një raportimi, klubi mund ta lirojë atë nga kontrata e tij më herët, nëse ai vazhdon të lihet jashtë nga trajneri, por mund të mos ketë nevojë për këtë. Gazeta spanjolle OKDiario pretendon se Atletico Madrid është i interesuar për lojtarin, me Diego Simeone që dëshiron dëshpërimisht të shtojë një mbrojtës me përvojë në skuadrën e tij.

Marrëdhëniet mes Barçës dhe Atletit nuk janë aspak të mira për momentin, me negociatat mbi Antoine Griezmann që kërcënojnë të shëmtohen.

Sulmuesi është i huazuar te Los Cholchoneros, por po përpiqet të marrë më shumë se 30 minuta lojë tani.

Kjo për shkak të klauzolës në marrëveshjen e tij të huazimit, që do të bënte që transferimi i tij i përkohshëm të bëhet i përhershëm për 40 milionë euro, një çmim që Atleti dëshiron të shmangë pagimin.

(Kosova Sot Online )