Bayern Munich zë vendin e parë në Bundesligë

• 07 November 2022 - 18:33

Bayern Munich mori drejtimin në renditjen e Bundesligës, përkatësisht pas ndeshjeve të fundjavës në Evropë.

Union Berlin u mposht nga Leverkusen 0-5 në Bundesligën gjermane, ndërsa Real Madrid ende nuk ka luajtur me Rayo Vallecano në La Liga spanjolle të hënën.

Arsenali e ruajti vendin në samitin e Premierligës angleze duke mposhtur 1-0 Chelsean në derbin e Londrës.

Napoli në Serinë A italiane dhe Paris Saint-Germain në Ligue 1 franceze zgjeruan diferencën e pikëve midis kundërshtarëve të tyre dhe ruajtën lidershipin në ligat e tyre përkatëse.

Premier League angleze

Arsenali mundi 1-0 Chelsean në derbin e Londrës në javën e 15-të të Premierligës angleze. Arsenali, i cili rriti pikët në 34, ruajti lidershipin, ndërsa Chelsea mbeti në 21 pikë.

Duke luftuar për samitin, Manchester City mposhti Fulhamin 2-1 në shtëpi. Ylli norvegjez Erling Haaland, i solli fitoren skuadrës së tij me një gol nga penalltia që shënoi në minutën e 95-të.

Liverpool mposhti Tottenhamin 2-1, ndërsa Aston Villa mundi 3-1 Manchester United.

Ndërsa Arsenali vazhdon të kryesojë renditjen me 34 pikë në Premier League, kampionët në fuqi Manchester City kanë 32, Newcastle United 27, Tottenham 26 dhe Manchester United 23.

Liga

Në javën e 13-të të La Ligës spanjolle, Barcelona mposhti 2-0 Almerian në ndeshjen e luajtur në shtëpi.

Në ndeshje doli në pah detaji më i rëndësishëm pasi Gerard Pique, i cili luan në Barcelonë 15 vitet e fundit, i dha fund karrierës së tij futbollistike.

Pique, i cili filloi në njëmbëdhjetëshen e parë si kapiten i ekipit të fuqisë spanjolle, më pas u zëvendësua nga Andreas Christensen në minutën e 83-të me duartrokitjet e pothuajse 90,000 tifozëve në tribunat e Camp Nou.

Pique, i cili luajti ndeshjen e tij të 616-të në Barcelonë dhe fitoi 30 trofe, u bë lojtari i 5-të që luajti më shumë ndeshje në historinë e klubit.

Në ndeshjen e fundit të javës së 13-të të La Ligas, Real Madridi do të jetë mysafir i Rayo Vallecanos mbrëmjen e sotme.

Me fitoren në La Liga, Barcelona i rriti pikët në 34 dhe u bë lider i ndeshjes, përpara Real Madridit që ka 32.

Seria A italiane

Në ndeshjen e zhvilluar në Serinë A italiane, lideri Napoli mposhti kundërshtarin më të ngushtë në renditje, Atalantën me rezultat 2-1.

Atalanta pritës kaloi në epërsi 1-0 me golin e penalltisë së Ademola Lookman në minutën e 19-të. Duke barazuar rezultatin me Victor Osimhen në minutën e 23-të, Napoli arriti në fitore me golin e Eljif Elmas në minutën e 35-të.

Napoli, nën drejtimin e Luciano Spalletti, me këtë fitore i rriti pikët në 35, ndërsa Atalanta, në vendin e dytë, kishte 27 pikë.

Juventus mposhti Interin me rezultat 2-0. Me këtë fitore, Juventusi shënoi 25 pikë dhe u ngjit në vendin e 5-të duke kaluar rivalin e tyre Interin. Skuadra bardhezi e zgjati serinë e fitoreve në 4 ndeshje.

Interi pësoi humbjen e pestë në ligë këtë sezon dhe u rendit i 7-ti me 24 pikë. Nerazzuri, të cilit i ka ardhur fundi prej katër ndeshjesh, ra 11 pikë pas liderit Napoli pas rezultateve të kësaj jave.

Në derbin e kryeqytetit, Lazio mposhti Romën me rezultatin 1-0. Me këtë rezultat Lacio i rriti pikët në 27 dhe zuri vendin e 3-të në tabelë, me 8 pikë prapa liderit Napoli. Roma, e cila pati humbjen e katërt në ligë këtë sezon, mbeti në 25 pikë dhe u rikthye në vendin e 6-të.

Milani mposhti Spezian 2-1 në shtëpi. Me këtë fitore, Milani shënoi 29 pikë dhe u ngjit në vendin e dytë pasi Atalanta humbi pikë.

Në Serinë A, Napoli me 35 pikë pasohet nga Milani me 29 pikë, Lazio dhe Atalanta me 27 pikë.

Bundesliga gjermane

Bayern Munich mposhti Hertha Berlin 3-2 në ndeshje jashtë, rriti pikët në 28 dhe zuri vendin e parë në Bundesligën gjermane.

Union Berlin, i cili hyri në javë si lider i ligës, u mposht nga Bayer Leverkusen 0-5 dhe u rikthye në vendin e 3-të të renditjes.

Borussia Dortmund ka mposhtur Bochumin me rezultat 3-0 në shtëpi.

Pas javës së 13-të në Bundesligë, lideri Bayern Munich me 28 pikë u pasua nga Freiburg me 27 pikë, transmeton gazeta "Kosova Sot Online" .Union Berlin me 26 pikë dhe Borussia Dortmund me 25 pikë.

Liga 1 franceze

Paris Saint-Germain (PSG) fitoi 2-1 kundër Lorientit në Ligën 1 franceze.

Lens mposhti Angers 2-1, ndërsa Olympique Marseille mposhti Olympique Lyon 1-0.

Me 38 pikë, PSG-ja e pamposhtur vazhdon epërsinë, ndërsa Lens me 33 pikë zuri vendin e dytë dhe Rennes me 28 pikë në vendin e tretë. Këto skuadra ndiqen nga Olimpik Marseja dhe Monako me 27 pikë.