Asensio i bashkohet Arsenalit vetëm si i lirë

  • S.A /
  • 31 January 2023 - 10:36
Asensio i  bashkohet Arsenalit vetëm si i lirë

Arsenali ishte i interesuar të transferonte Marco Asensio në Emirates verën e kaluar dhe kjo mund të jetë një nënshkrim që ata eksplorojnë përsëri gjatë afatit kalimtar të verës, përcjell "Kosova Sot Online". 

Sipas Mirror, burime të afërta me spanjollin sugjeruan se Topçinjtë ishin shumë afër për ta transferuar atë gjatë afatit të verës së kaluar dhe tani një vendim për të ardhmen e lojtarit në Real Madrid është vonuar përpara se kontrata e tij aktuale të skadojë në qershor të këtij viti.

27-vjeçari ka një ofertë për rinovim të kontratës në tryezë nga klubi spanjoll dhe një raportim nga  Marca ka përshkruar se si madrilenët janë të prirur për të rinovuar marrëveshjen e lojtarit, por disa klube të tjera kanë bërë gjithashtu një qasje përmes agjentit të tij. Asnjë prej këtyre skuadrave nuk përmendet, por besohet se Arsenali ka vazhduar të monitorojë situatën e tij kontraktuale në Spanjë.

Asensio donte të largohej nga gjigantët e La Ligës vitin e kaluar për shkak të minutazhës së vogël, por kjo ka ndryshuar gjatë sezonit aktual. 27-vjeçari ka minuta në shumicën e ndeshjeve të Real Madridit, por ende nuk është titullar i rregullt në Bernabeu. Spanjolli mund të jetë një përforcim i mirë për skuadrën e Mikel Artetës për sezonin e ardhshëm dhe me transferimin e lirë, Topçinjtë nuk kanë asgjë për të humbur. 

(Kosova Sot Online )