Casarin 'godet' Jose Mourinhon

  • A.P /
  • 04 December 2023 - 22:40
Casarin 'godet' Jose Mourinhon

Ish-gjyqtari i Serie A, Paolo Casarin, ka “goditur” Jose Mourinhon pas komenteve të trajnerit të Romës për Matteo Marcenaro.

Portugezi e kishte kritikuar Marcenaron në prag të ndeshjes Sassuolo-Roma të shtunën, duke thënë se gjyqtari 31-vjeçar nuk kishte “stabilitetin emocional për të punuar në këtë nivel”, transmeton Gazeta Express.

Kjo bëri që Federata e Futbollit e Italisë (FIGC) të hapë një hetim për “deklarata të dëmshme” , kështu që Mourinho tani mund të gjobitet apo edhe të suspendohet.

Roma triumfoi 2:1 në udhëtim ndaj Sassuolos, në një ndeshje që pa Marcenaro që përjashtoi mesfushorin Daniel Boloca dhe i dha një penallti Romës. Të dy vendimet ishin të sakta, sipas ekspertëve të gjyqtarëve në Itali.

Mourinho u kritikua nga “La Gazzetta dello Sport” të hënën dhe ish-gjyqtari ndërkombëtar Casarin fajësoi gjithashtu “Special One” pas fitores së Romës.

“Marcenaro drejtoi mirë dje dhe Roma fitoi siç e dimë me një goditje të pastër për karton të dhe një penallti të pastër”, tha Casarin për “Radio 1”.

“Kjo ndodh në shumicën e ndeshjeve, por kur shoh një trajner të madh si Mourinho duke thënë disa gjëra para ndeshjes, diçka nuk funksionon. Nuk duhet lejuar liria për të kritikuar para se të ndodhë diçka, duke përmendur gjëra me vlerë të dobët. Kjo duhet të ndalet, nuk mund të bëhet. Këta njerëz nuk duhet të qëndrojnë në stol. Një trajner i madh nuk i bën kurrë këto gjëra”, deklaroi Paolo Casarin.

(Kosova Sot Online)