Nëna e një vajze të sëmurë përballet me sekretarin e shëndetësisë: 'Dëmi që po bëni i tmerrshëm'

  • A.P /
  • 19 December 2022 - 15:31
Nëna e një vajze të sëmurë përballet me sekretarin e shëndetësisë: 'Dëmi që po bëni i tmerrshëm'

Steve Barclay u përball sot me një nënë të zemëruar, e cila tha se është e 'frikësuar'  pasi trajtimi i krizës në NHS nga numri 10 mund të bëjë që vajza e saj e sëmurë të vdesë e re, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Sekretari i Shëndetësisë u takua me Sarah Pinnington-Auld në spitalin King's College në Londër sot, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”,  një ditë para se mijëra infermierë të hynin sërish në grevë në të gjithë vendin.

Zonja Pinnington-Auld shfrytëzoi rastin për t'i treguar atij se shqetësohet për trajtimin e vajzës së saj trevjeçare Lucy, e cila vuan nga fibroza cistike.

Duke folur me zotin Barclay pranë shtratit të Lucy-t, ajo i tha atij 'dëmi që po i bëni familjeve si unë është i tmerrshëm' dhe tha se kishte frikë se çfarë mund t'i 'bëjë qeveria NHS'.

(Kosova Sot Online)