Si ta zgjoni tretjen për 15 minuta? - Shëndetësia - Kosova Sot

Si ta zgjoni tretjen për 15 minuta?

Tash kur tryezat për festa janë më të majme, me shije të ëmbël e të njelmët, me shumë mish e ëmbëlsira, nuk duhet harruar tretjen.

1. Ujë i vakët dhe limon Në një gotë me ujë të vakët shtrydhni një limon dhe e pini lëngun. Këtë pije mund ta konsumoni edhe si masë parandaluese dhe t'i parandaloni telashet me tretjen.

2. Vaj ulliri dhe limon Përpini një lugë vaj ulliri, sipas dëshirës të tretur me lëngun e limonit natyral. Ky është një ilaç vendor për forcimin e tretjes e më së miri është të konsumohet në mëngjes apo disa orë pas shujtave.

3. Sodë e bukës dhe ujë i vakët Në një gotë ujë të vakët përzieni gjysmë lugë të vogël në sodë të bukës. Soda e bukës me gjenerata të tëra është aleat i tretjes jo të mirë, por duhet pasur kujdes ta konsumoni sodën që nuk përmban alumin.

(Kosova Sot)

18 orë e 10 minuta më parë
21/10/18