Thehet rekordi botëror për pudërat me shkumë, të hedhura në fëtyrë për një minutë - TV - Kosova Sot
Thehet  rekordi botëror për pudërat me shkumë, të hedhura në fëtyrë për një minutë

Thehet rekordi botëror për pudërat me shkumë, të hedhura në fëtyrë për një minutë

Një nuk mund të jetë një kapiten i vërtetë, tjetri jo një kolonel i vërtetë.

Por së bashku, ata punuan me saktësi ushtarake për të thyer rekordin botëror të Guinness këtë javë për pudërat më shkumë të shkumëzuara të hedhura në fytyrë dikujt në një minutë.

'Kapitulli i fatkeqësisë' dhe 'Colonel Custard' - aka Dov Citron dhe Paul Megram respektivisht - mundën rekordin e mbajtur gjatë, e cila ishte në 71 pies, të hënën.

Koloneli mori rolin e ndezur, ndërsa kapiteni pranoi me guxim predhat e shkumëzuara.

Image

Momenti i tyre i lavdisë ndodhi në Kidtropolis në ExCeL në Lindjen e Londrës, ku arritën të barazojnë rekordin e mëparshëm në përpjekjen e tyre të dytë, por pastaj e thyen atë në përpjekjen e tyre të katërt dhe të fundit nga një byrek i rëndësishëm: një çrregullt, por magjik 72 .

Z. Citron, 40 vjeç, nga Edgware, në veri-perëndim të Londrës, i tha MailOnline: "Unë kam qenë i pështirë nga fëmijët në shfaqje, parti dhe ngjarje për 15 vjet, por asgjë si kjo vëllim shkumë rroje në një dritare kaq të shkurtër kohe.

'Çelësi është që të qëndroni të qetë, mbyllni sytë, mbani frymën tuaj dhe mbyllni veten'.

Image

Argëtuesja e fëmijëve shtoi: 'Unë kam qenë duke thyer gjërat që nga mosha e hershme. Kam thyer shumicën e lodrave të mija. I thyej enët dhe syzet gjatë gjithë kohës. Unë madje e theva këmbën dhe gishtin tim, kështu që ishte e natyrshme të përparohemi në thyerjen e shënimeve.

"Unë pata një libër rekord botëror Guinness për çdo vit për ditëlindjen time kur isha fëmijë dhe gjithmonë më pëlqente të shihja të dhënat më të mira. Asnjëherë në një milion vjet nuk mendova se do të bashkohesha me radhët e këtyre pakëve të zgjedhura ".

Çifti kishte mundësinë të qëndronte gjatë sfidës, por të dy në vend zgjodhën një pozicion të gjunjëzuar. 

Image

 

 

Rregullat e Guinness përcaktojnë se distanca mes tyre duhet të jetë 1.50 metra, pies duhet të mbushin pllakën dhe të kenë një kulm, dhe vetëm shkumë të rruajtjes mund të përdoren - dhe flinger mund t'i dorëzohet pies.

Z. Megram - një ish-artist i fëmijëve në Mbretërinë e Bashkuar të vitit, nga Aylesbury, Buckinghamshire - nuk e la anën e poshtëme dhe ishte një makinë e vërtetë për të hedhur koktej.

"Duhet të pranoj se unë isha shteruar. Ishte aq shumë zbavitëse, por nuk e kuptoja se sa e mundimshme do të ishte. Pies po vinte në një shkallë prej gati dy çdo sekondë - dhe vetëm ato që goditeshin numëroheshin" tha ai.

Image

 

Dhe është kapiteni, i cili është gjithashtu ylli i "The Captain Calamity Adventures" që shfaqet në YouTube për fëmijët, tashmë të kafshuar nga një gabim rekord.

'Sigurisht. Unë jam i tëri tani, "i tha ai MailOnline. 'Pyes veten nëse ka një rekord që përfshin zhul apo ndonjë substancë tjetër revoltuese. Do të doja ta bëja këtë. '

Mbajtësi i mëparshëm i regjistrimit ishte Ashrita Furman, nga Brooklyn, Nju Jork.

Që nga viti 2017, Furman ka vendosur më shumë se 600 rekorde zyrtare të Ginisit dhe aktualisht mban më shumë se 191 regjistrime, duke përfshirë rekordin për mbajtjen e të dhënave botërore.

(Kosova Sot)

 

 

3 orë e 40 minuta më parë
23/10/18