Internet Explorer shkon në histori

  • E.K /
  • 24 gusht 2020 - 09:02
Internet Explorer shkon në histori

Internet Explorer nuk do të ekzistojë më.

Microsoft njoftoi se “browser”-i 25-vjeçar do të zhduket nga interneti në 17 gusht të vitit 2021.

Gjiganti i teknologjisë e dha lajmin me anë të një postimi në blog, duke theksuar se stafi i Microsoft nuk do të sjellë të reja për Internet Explorer 11 duke nisur nga 30 nëntori i vitit 2020.

Ky njoftim kishte kohë që pritej, që kur Microsoft solli “browser”-in e ri Edge 5 vite më parë. Internet Explorer e ka pasur kulmin e tij në vitet 2002-2003, kur rreth 95% e përdoruesve të internetit përdornin këtë shfletues.

Por, nuk e përballoi dot konkurrencën dhe në maj të vitit 2012 u zyrtarizua se “browser”-i më i përdorur në botë ishte Google Chrome.

(Kosova Sot Online)