Bashkëthemeluesi i Google do të ndërtojë “jahtin ajror luksoz”

  • E.K /
  • 19 March 2021 - 14:10
 Bashkëthemeluesi i Google do të ndërtojë “jahtin ajror luksoz”

Bashkëthemeluesi i Google, Sergey Brin, e ka kaluar fokusin e tij nga teknologjia në aviacion, duke planifikuar ndërtimin e mjetit ajror më të madh në botë.

Kompania e miliarderit thuhet se ka qëllim të ndërtojë një mjet 200 metra të gjatë, që do të ngjajë me një “jaht ajror luksoz”.

Projekti do të kushtojë 150 milionë dollarë. Mjeti do të punojë me 12 motorë elektrikë dhe mund të transportojë 14 persona.

(Kosova Sot Online)