Mësoni se a po spiunon Facebook mesazhet tuaja në WhatsApp

  • G.G /
  • 14 shtator 2021 - 08:08
Mësoni se a po spiunon Facebook mesazhet tuaja në WhatsApp

Një paralajmërim se Facebook mund të “spiunonte fshehurazi” në mesazhet e WhatsApp ka qarkulluar në mediat sociale.

Sipas mediave të huaja, gjiganti i teknologjisë, i cili zotëron WhatsApp, analizon mesazhe, foto dhe video që janë shënuar si të papërshtatshme nga përdoruesit.

Dhe siç vë në pah mediumi britanik The Sun, hulumtimet pohuan se Facebook mund të lexojë disa mesazhe WhatsApp pavarësisht kriptimit.

Në një artikull të Forbes të titulluar “A është Facebook” fshehtas “duke spiunuar mesazhet tuaja WhatsApp?”, eksperti i sigurisë kibernetike Zak Doffman shqyrton nëse Facebook po lexon mesazhe të koduara WhatsApp, “duke minuar mbrojtjen e privatësisë për 2 miliardë përdoruesit e tij”.

Ai thotë se ekziston “një ndjeshmëri e natyrshme dhe e pakëndshme” tek përdoruesit e WhatsApp “se ‘messengeri’ më i madh i sigurt në botë është në pronësi të grumbulluesit më të egër të të dhënave në botë”.

Ai thotë se kjo është arsyeja pse WhatsApp u përball me reagime kur u këshillua përdoruesve të pranojnë kushte të reja shërbimi.

Dhe shqetësimi u ndez në mesin e përdoruesve të mediave sociale pasi një raport i publikuar nga ProPublica zbuloi “1.000 punonjës me kontratë që mbushin katet e ndërtesave të zyrave në Austin, Teksas, Dublin dhe Singapor… duke përdorur softuer special të Facebook për të shoshitur miliona mesazhe private, imazhe dhe video”.

Një paralajmërim i tillë vjen pavarësisht nga garancitë e bëra nga ekzekutivët kur Facebook bleu WhatsApp në vitin 2014 se të dhënat e përdoruesve nuk do të “aksesoheshin” nga asnjëra kompani. 

(Kosova Sot Online)