Renault prezanton veturën që do të ketë emrin Rafale

  • A.P /
  • 18 May 2023 - 14:36
Renault prezanton veturën që do të ketë emrin Rafale

Prodhuesi i njohur francez i automjeteve Renault ka prezantuar veturën që do të ketë emrin Rafale.

Bazuar në platformën CMF-CD të SUV-it të ri Renault Austral, SUV-i i ri hibrid “i nivelit të lartë” do të zbulohet më 18 qershor në panairin në Paris, përpara se të dalë në shitje më vonë këtë vit.

 

Pritet që të ketë një ketë një çmim të shtrenjtë, poashtu.

Ai do të jetë i disponueshëm ekskluzivisht si një model hibrid dhe pa dyshim që do të thotë se do të vijë me të njëjtin sistem benzin-elektrik 1.2 litra me një motor elektrik dhe një bateri 1.7 kwh, 196 kf, por kapaciteti për ngasje nëse përdoret vetëm bateria, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, do të jetë në distanca të shkurtra.

Rafale sjell një emër nga e kaluara e Renault, megjithëse një emër më pak i njohur.

Rafale origjinale ishte një avion garash, i prodhuar nga firma e aviacionit Caudron në pronësi të Renault në fillim të viteve 1930. 


(Kosova Sot Online)