A i dini përfitimet që sjell seksi në dimër? - Dashuri - Kosova Sot
A i dini përfitimet që sjell seksi në dimër?

A i dini përfitimet që sjell seksi në dimër?

Kryerja e marredhenieve seksuale gjate dimtir ka edhe perfitimet e veta.

Mungesa e dritës ka një ndikim të rëndësishëm në humor, pasi dielli stimulon prodhimin e serotoninës, një anti-depresant natyror dhe se niveli i testosteronit, hormoni i lidhur me dëshirën seksuale, tenton të ulet gjatë dimrit, ne jemi vënë me të vërtetë keq.

Këtu jepet mënyra se si të rindezim pasionin dhe të përfitojmë nga moti i keq që kënaqim pak veten duke forcuar lidhjen në çift dhe duke përmirësuar shëndetin tonë.

Zhveshja: Lakuriqësia është një nxitës i madh natyror, admirimi i trupit tonë është një burim i një eksitimi të madh dhe kush kujdeset më tepër: pantallona mëndafshi dhe të brendshme me dantella do të mbulojnë çdo defekt dhe ndezin dëshirën. Le të kujtojmë se për meshkujt, sytë janë thelbësore për t’u kthyer dhe për të mbajtur eksitimin, kështu që zhveshja do të jetë një domosdoshmëri … dhe gjithashtu qëndro nën duvet!

Antirrudhë natyrale: Gjatë një marrëdhënieje intime lëshohen hormonet që na ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, të ushqejmë enët e gjakut dhe për këtë arsye të mbajmë gjallë dhe të tonifikuar indet tona. Duket se çiftet që kanë një jetë intensive seksuale tregojnë më pak se mosha që kanë.

Larg nga i ftohti: Nga studimet shkencore të kryera në Universitetin Wilkes të Pensilvanisë, njerëzit që shpesh bëjnë dashuri, kanë sasi më të madhe të imunoglobulinave A, pra antitrupat që mbrojnë nga viruset. Pra, kundër sëmundjes sezonale, shpeshtia e marrëdhënieve është kura natyrale.

Mirupafshim kolesterol: Të ftohtit padyshim që të shton oreksin dhe përgjithësisht në dimër priremi për të ngrënë më shumë, për të mos përmendur Krishtlindjet dhe Vitin e Ri, kaloritë dhe ëmbëlsirat sigurisht nuk mungojnë. Duke bërë seks, përveç që na bën të konsumojmë kalori (rreth 200 për çdo marrëdhënie), na ndihmon të prishim nivelet e kolesterolit të keq. Jo keq, sidomos nëse mendojmë se një nivel i ulët i kolesterolit LDL na mbron nga rreziku i sëmundjeve kardiovaskulare. Zemra urdhëron.

Përndryshe kamomil: Të gjithë e kemi provuar, që pas marrëdhënieve të vjen gjumë. Arsyeja është se gjatë një marrëdhënieje intime lëshohen substanca të tilla si dopamina, të cilat ndihmojnë për t’u çlodhur dhe për të pushuar më mirë. Fjetja në paqe është e mirë për humor, përqendrim, lëkurë dhe na bën të ndihemi të relaksuar dhe të qetë, me kënaqësi të madhe të partnerit tonë. Në këtë pikë, nuk kërkon asgjë më shumë se të kalosh disa orë të ngrohta në krahët e të dashurit tonë për të hequr stresin dhe për ta parë jetën nën një këndvështrim tjetër: shëndet, bukuri dhe lidhje sentimentale sinqerisht faleminderit. 

(Kosova Sot)

22 orë e 53 minuta më parë
14/12/18