Për një lëkurë të pastër dhe të freskët duhet të keni parasysh këto 5 sekrete

  • E.K /
  • 28 maj 2021 - 08:29
Për një lëkurë të pastër dhe të freskët duhet të keni parasysh këto 5 sekrete

Rutina e kujdesit për lëkurën

Nëse dëshironi të keni një lëkurë të përsosur të freskët, duhet të ndiqni një rutinë të qëndrueshme të kujdesit të lëkurës në rendin e mëposhtëm: pastrimi (shmangni pastruesit e ashpër që zhvesh lëkurën), shtresimi (kimik ose natyral), është e rëndësishme të hiqni shtresat e qelizat e vdekura të lëkurës dhe nxisin rritjen e qelizave të reja), hidratimi (vulosni lagështinë pasi përdorni një krem ​​hidratues si glicerinë ose acid hialuronik, i cili hidraton lëkurën).

Vitaminë C

Produktet për kujdesin e lëkurës të pasura me vitaminë C do të ndriçojnë lëkurën tuaj dhe do të zvogëlojnë ndryshimin e ngjyrave. Ata janë gjithashtu të shkëlqyeshëm pasi ndihmojnë në neutralizimin e radikalëve të lirë.

Dietë e duhur

Qëndroni të hidratuar, përfshini yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj për ta mbajtur lëkurën tuaj të trashë dhe të hidratuar, zgjidhni ushqime të pasura me antioksidantë dhe ulni ushqime me indeks të lartë glicemik.

Mos pini duhan

Pirja e duhanit zvogëlon rrjedhën e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në qelizat e lëkurës, duke e bërë lëkurën tuaj të duket e shurdhër.

Gjumi

Gjumë për të paktën tetë orë-disa njerëz mund të kenë nevojë edhe më shumë, është kryesore për shëndetin e trupit tonë. Heqja e gjumit shoqërohet me depresion, sëmundjen Alzheimer, diabet, sëmundje të zemrës, shtim në peshë, ndërsa ndikon në sistemin imunitar dhe është treguar se ata që flenë më shumë kanë jetëgjatësi më të madhe. Gjumi i pamjaftueshëm do të ndikojë në lëkurën dhe shëndetin tuaj.

(Kosova Sot Online)