Po mendoni të bëheni bionde?

  • A.P /
  • 08 shtator 2021 - 15:10
Po mendoni të bëheni bionde?

Është koha e përkryer për një ndryshim në pamjen tonë dhe veçanërisht për të provuar një nuancë më të lehtë në flokët tanë, por çfarë duhet të bëni nëse po mendoni t’i bëni flokët bjondë, por nuk e dini sa të sigurt janë apo si do t’i bëni siguroni një rezultat elegant?

Nëse doni të dini se cili është toni i përsosur bionde për ju, mbani mend se të njëjtat rregulla vlejnë për flokët si për grimin, gjithçka ka të bëjë me faktin nëse nuancat tuaja janë të ngrohta apo të ftohta. Nëse ato janë të ngrohta, zgjidhni një nuancë karamel, bronzi ose xhenxhefil, ose nëse janë të ftohtë, provoni diçka më shumë hirit.

Çfarë duhet të keni kujdes nëse do t’i lyeni flokët bionde:

-Para së gjithash, bëni një provë. Nëse i keni lyer flokët me ngjyrë kafe, edhe nëse mendoni se nuk ka mbetur asnjë gjurmë bojë, kjo do të inkorporohet në gjëndrën tuaj të flokëve. Pra, sapo të aplikoni oksigjen, flokët do të bëhen portokalli.

-Mos e aplikoni bojën direkt në rrënjë, sepse ato do të ngrihen më shpejt se skajet për shkak të nxehtësisë nga koka juaj. Përhapeni atë së pari në skajet dhe bëni rrënjët tuaja për 20 minutat e fundit, për të pasur një ngjyrë më uniforme.

– Nëse flokët tuaj janë të qëndrueshëm dhe të errët, do t’ju duhet të lini bojën pak më gjatë (deri në një orë, apo edhe më gjatë). Nëse keni bojë të zezë të flokëve ose flokë të trajtuar shumë, atëherë do të ishte më mirë të shkoni te një parukeri, dhe të konsultoheni me dikë ose dikë që specializohet në bojëra bjonde.

– Për sa i përket mirëmbajtjes, duhet të shmangni përdorimin e drejtuesit tuaj ose ndonjë mjeti të stilimit të nxehtësisë siç bëni zakonisht. Shmangni ato sa më shumë që të keni mundësi, por kur i përdorni, përdorni gjithmonë një produkt mbrojtës ndaj nxehtësisë dhe shmangni temperaturat e tepërta. Do të ishte mirë të blini një jastëk mëndafshi për të mbrojtur flokët nga fërkimi në jastëk.

(Kosova Sot Online)