Sekreti i grave japoneze për një fytyrë si bebe

  • A.P /
  • 09 shtator 2021 - 15:31
Sekreti i grave japoneze për një fytyrë si bebe

Gratë japoneze njihen për lëkurën si porcelan. Megjithëse Japonia është një ndër vendet më inovatore në botë, gratë e këtij vendi ende përdorin trajtime shekullore për t’u dukur më të reja. Një ndër metodat është uji i orizit.

Parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës.

Përdorimi i ujit të orizit si pastrues për lëkurën mund t’ju ndihmojë të mbani rrudhat larg. Uji i fermentuar i orizit rrit prodhimin e kolagjenit në lëkurë dhe e ndihmon të duket më rinore. Është gjithashtu i pasur me antioksidantë, gjë që e bën atë një armë të fuqishme kundër rrudhave të hershme.

Vepron si një mbrojtës natyral kundër diellit.

Uji i orizit ka një efekt ftohës natyral dhe aplikimi i tij në lëkurë mund të zbusë djegien nga dielli. Elementet e gjetura në oriz janë vërtetuar se mbrojnë lëkurën kundër dëmtimit kundër diellit.

Riparon lëkurën e dëmtuar.

Uji i orizit është një përbërës natyral për kujdesin ndaj lëkurës. Përveçse zvogëlon rrudhat, përmirëson dhe dëmtimin e lëkurës dhe madje mund të përdoret për trajtuar sëmundje të caktuara të lëkurës si dermatiti atopik.

Zvogëlon pigmentimin e lëkurës.

Edhe pse hiperpigmentimi është zakonisht i padëmshëm, kjo gjendje e lëkurës mund të jetë e bezdisshme. Uji i orizit rrit prodhimin e melaninës dhe mund të zvogëlojë në mënyrë efektive hiperpigmentimin.

Eliminon yndyrën e tepërt në lëkurë

Përdorimi i ujit të orizit është një mënyrë e sigurt për të balancuar lëkurën me vaj, pasi eliminon yndyrën e tepërt dhe nuk e thajnë lëkurën tuaj.


(Kosova Sot Online)