Gruaja arrestohet për manikyrin e thonjve me flamurin ukrainas në Rusi

  • E.K /
  • 18 April 2022 - 08:43
Gruaja arrestohet për manikyrin e thonjve me flamurin ukrainas në Rusi

Një manikyr me ngjyra të alternuara të verdhë dhe blu të flamurit ukrainas në thonj kanë bërë që një 46-vjeçare të denoncohet dhe të arrestohet.

Ajo kishte edhe ngjyrat kuq e zi në gishtin e unazës që i referohen nacionalistëve ukrainas të Pravda Sektor, një organizatë paraushtarake e ndaluar në Rusi.

Thonjt nuk kaluan pa u vënë re në sytë e një klienti të agjencisë së tij të përkthimit, i cili paraqiti një ankesë në Shërbimin Federal të Sigurisë të Federatës Ruse.

Kështu, Olga Dyachenko, 46-vjeçare me origjinë ukrainase, por shtetase ruse që nga viti 2021, u thirr në komisariatin e qytetit ku jeton, Jaltë, dhe u arrestua.

Ajo më pas u mor në pyetje dhe më pas u lirua në pritje të gjykimit.

Agjentët fotografuan thonjtë (në ankesën e klientit thuhet se janë të zbukuruar me “ngjyrat e një tradhtari kombëtar”) dhe morën në pyetje gruan.

“Nuk ka asgjë të dyshimtë në këtë gjë: i imi është një manikyr normal shumëngjyrësh dhe kushdo që ka bërë ankesën i ka shpikur të gjitha” – tha ajo.

Thonjtë ishin zbukuruar dy javë më parë dhe deri atëherë askush nuk ishte shqetësuar për to, shtoi Olga Dyachenko, së cilës ju hoq manikyri i thonjve pas marrjes në pyetje.

(Kosova Sot Online)