Kur bëni maska fytyre në shtëpi kini kujdes nga këta përbërës

  • E.K /
  • 05 September 2022 - 14:59
Kur bëni maska fytyre në shtëpi kini kujdes nga këta përbërës

Përpara se të shkoni direkt në kuzhinën tuaj për të provuar maska ​​​​për fytyrë, sepse janë të lehta, jo të kushtueshme dhe të shpejta, duhet të dini përbërësit që janë të mirë vetëm në ushqimin tuaj dhe duhet të shmangen plotësisht për përdorim në fytyrë.

Disa përbërës shkaktojnë dëm në lëkurën tuaj dhe mund t’ju lënë me një shpërthim, acarim dhe inflamacion të lëkurës. Pra, përpara se të bëni vetes një maskë fytyre për një seancë relaksuese të vetë-kujdesit, dini çfarë të shmangni:

Limoni

Një nga përbërësit më të njohur në recetat e kujdesit të lëkurës, limoni i bën më shumë dëm lëkurës tuaj sesa dobi. përmban shumë acid dhe mund ta lërë lëkurën tuaj të thatë dhe të irrituar.

Sheqeri

Një përbërës i lehtë që njerëzit duan ta shtojnë në pastrimet e fytyrës dhe trupit, kokrrat e sheqerit bazë që përdorim në shtëpi janë shumë të mëdha dhe për këtë arsye, shumë gërryes për lëkurën, duke shkaktuar lot dhe duke çuar në inflamacion dhe acarim.

Kanella

Kanella është e shkëlqyeshme për konsumim, por e dëmshme kur aplikohet në lëkurë. Mund të lërë një ndjesi djegieje. Në mënyrë të ngjashme, erëza të tjera si piperi i zi pluhur janë gjithashtu të ashpra për lëkurën tuaj. Në vend të kësaj, provoni diçka më të butë si shafran i Indisë.

Uthulla e mollës

Përdorimi i uthullës së mollës si tonik për fytyrën tuaj do ta lërë atë të ndjehet e irrituar dhe madje mund të shkaktojë djegie pasi ka shumë acid.

Vaji i kokosit

Vetëm përdorimi i vajit të kokosit si hidratues nuk mjafton për të hidratuar lëkurën tuaj. Është gjithashtu shumë komedogjenik që do të thotë se i lë poret në fytyrën tuaj të bllokuara, duke rezultuar në akne. Ju mund të përdorni vaj kokosi në lëkurën e kokës dhe pjesë të tjera të trupit, por në mënyrë ideale, shmangni zonën e qafës dhe fytyrës.

Pasta e dhëmbëve

Aplikimi i pastës së dhëmbëve në një puçërr është një mospërfillje e madhe pasi mund të ndezë ose irritojë lëkurën. E njëjta gjë vlen edhe për sodën e bukës.

Vezë të papërpunuara

Nëse vendosni ndonjë pjesë të një veze të papërpunuar në ndonjë recetë për kujdesin e lëkurës, ndaloni menjëherë. Vezët e papërpunuara mund t’ju japin një infeksion bakterial të quajtur salmonela, i cili edhe pse relativisht i rrallë, është jashtëzakonisht i dëmshëm.

(Kosova Sot Online)