Gjendje kaotike: Greqia në zjarr, flakët nisen drejt shtëpive

  • 14 gusht 2019 - 14:14
Gjendje kaotike: Greqia në zjarr, flakët nisen drejt shtëpive

Qielli i mbuluar me tym të zi, zbulohet mëngjesin e sotëm në Eubenë qendrore midis Psachna, Makrymalli dhe Kontodopi në një zonë unike të pyjeve me pisha, që dikur ishte një strehë e jetës së egër.

Aty po flitet për katastrofën ekologjike më tragjike, ku në të njëjtën kohë zjarrfikës të fuqishëm po luftojnë nga toka dhe ajri për të kufizuar frontet rajonale që kërcënojnë të zgjerohen.

Në agim e vetmja vatër aktive ka qënë në zonën drejt fshatit Stavros afër vendit LARCO ku zjarri vazhdon djeg akoma një pyll të ngurtë që shkon drejt fshatit Stavros, i cili ndodhet rreth 2 km larg.

Ky fshat është evakuuar që prej ditës së djeshme, por ka thellësi në mes të pyllit, ku mjetet ajrore nuk mund të afrohen, kështu që fronti i zjarrit mund të vazhdojë rrjedhën e tij shkatërruese.

Në të njëjtën kohë, tymi i dendur u bën të vështirë pilotëve të helikopterëve të fillojnë spërkatjen me ujë nga ajeri.

Në këtë pikë, përpjekjet janë përqendruar kryesisht me avionë, pasi zona nuk mund të arrihet nga forcat tokësore, raporton kathimerini.

Gjithçka nga Psachna deri në Kontodopi dhe Makrimalli është djegur. Jemi me fat që nuk kemi pasur viktima në njerëz dhe as fshatra të djegura, tha Thanasis Karakatzas, deputeti rajonal i Mbrojtjes Civile në Greqinë Qendrore, i cili është në terren që nga dje në mëngjes.

Ka më shumë se 280 zjarrfikës në zonë dhe me dhjetëra automjete që transportohen ndërkohë ka mbrojtje civile dhe forca vullnetare.

Roli i policisë ka qenë veçanërisht i rëndësishëm në evakuimin e fshatrave, ndërsa në Psachna ka edhe ushtri, si dhe EKAB, e cila është vënë në gjendje gatishmërie, si dhe spitali Chalkida i hapur për të prekurit. 

(Kosova Sot Online)