Arrestohet djali i “mbretit” të drogës

  • 18 tetor 2019 - 08:34
Arrestohet djali i “mbretit” të drogës

Forcat e sigurisë meksikane arrestuan djalin të Joaquin ‘El Chapo’ Guzman, Ovidio Guzman Lopez, i cili shkaktoi një betejë të egër të enjten në qytetin që është shtëpia e kartelit famëkeq të mbretit të drogës Sinaloa në qytetin e Culiacan.

Ministri i Sigurisë së Meksikës, Alfonso Durazo tha se 30 anëtarë të policisë së militarizuar të Gardës Kombëtare po patrullonin një zonë në qytet, 370 milje në veriperëndim të qytetit të Meksikës, kur pati të shtëna me armë zjarri nga një shtëpi.

Autoritetet qëlluan prapa dhe përfundimisht ishin në gjendje të hynin në shtëpinë ku gjetën katër anëtarë të kartelit brenda, duke përfshirë Ovidio Guzman, i cili akuzohet për trafik droge në ShBA.

Autoritetet e armatosura rrethuan shpejt shtëpinë në shenjë hakmarrjeje dhe u zhvillua një përleshje me armë zjarri, ndërsa civilët besnikë ndaj kreut të drogës hapën zjarr ndaj forcave të sigurisë.

Patrullimi u pushtua shpejt nga personat e armatosur dhe vendimi u mor që të tërhiqeshin për të mbrojtur jetën e Gardës Kombëtare dhe për të rikthyer qetësinë në qytet.

Një avokat për familjen e El Chapo, José Luis González Meza, tha se familja e Guzmán i kishte thënë ‘Ovidio është i gjallë dhe i lirë’, por se ai nuk kishte më shumë detaje rreth asaj që kishte ndodhur. Ovidio, së bashku me vëllezërit e tij, besohet të jenë me ndikim në kartel që kur babai i tyre u burgos në Shtetet e Bashkuara.

Megjithë reagimin ndaj arrestimit të tij, Ovidio nuk është një nga djemtë më të njohur të El Chapo. Iván Archivaldo Guzmán dhe Jesús Alfredo Guzmán njihen si ‘los Chapitos’, ose ‘Chapos i vogël’, dhe besohet se aktualisht drejtojnë babanë e tyre Sinaloa Cartel së bashku me Ismael ‘El Mayo’ Zambada.

Pas kapjes së Ovidio të enjten, qyteti shpërtheu në dhunë me civilë të armatosur në kamionë që vrapojnë nëpër qendrën e qytetit duke qëlluar ato që duket se ishin pushkë snajperësh të kalibrit 50-të dhe mitralozë.

Pamjet në mediat sociale treguan skena që ngjasonin me një zonë lufte ndërsa personat e armatosur me maskë hipnin në anën e pasme të kamionëve që qëllonin mitralozë të montuar ndërsa digjen automjetet.

Njerëzit mund të shiheshin duke u mbuluar ndërsa zjarri i mitrolozit u përplas rreth tyre.

Drejtuesit e automjeteve u zhvendosën në mënyrë të kundërt për të shpëtuar nga përplasjet.

Policia e Shtetit tha që nuk kishte të vdekur të konfirmuara, por fotot tregonin një numër trupash të mbuluar me gjak të shpërndara nëpër rrugë të ndryshme.

(Kosova Sot Online)