Numri i rasteve me Covid-19 tejkalon 10,000 në Afrikë, thotë OBSH’ja

  • 09 prill 2020 - 09:12
Numri i rasteve me Covid-19 tejkalon 10,000 në Afrikë, thotë OBSH’ja

Numri i rasteve të konfirmuara me Covid-19 në kontinentin e Afrikës është më shumë se 10,000 dhe shkaktoi më shumë se 500 vdekje, njoftoi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).

Rasti i parë në Afrikë me Covid-19 u raportua në Egjipt në muajin shkurt dhe koronavirus është përhapur që prej asaj kohe shkruan CNN.

Megjithatë numri i rasteve është rritur “në mënyrë eksponenciale” javët e fundit, sipas zyrtarëve të OBSH-së.

“COVID-19 ka potencial jo vetëm që të shkaktojë mijëra vdekje, por edhe të lëshojë shkatërrime ekonomike dhe sociale. Përhapja e tij përtej qyteteve të mëdha do të thotë hapjen e një fronti të ri në luftën tonë kundër këtij virusi,” tha Matshidiso Moeti, rajoni i OBSH-së drejtor për Afrikën, në një deklaratë.

Deklarata vuri në dukje se OBSH ka punuar me qeveritë në të gjithë Afrikën për të “shkallëzuar” kapacitetet e tyre të përgjigjes kur bëhet fjalë për koordinimin, mbikëqyrjen, testimin, izolimin, menaxhimin e çështjeve, gjurmimin e kontaktit, parandalimin dhe kontrollin e infeksionit, komunikimin e rrezikut dhe përfshirjen e komunitetit gjatë pandemisë Covid-19.

(Kosova Sot Online)