Mbretëresha Elizabeth nuk do të kthehet në Pallatin Buckingham pas pushimeve në Skoci, ja cili është shkaku

  • G.G /
  • 26 gusht 2020 - 10:03
Mbretëresha Elizabeth nuk do të kthehet në Pallatin Buckingham pas pushimeve në Skoci, ja cili është shkaku

Shtëpia tradicionale e monarkisë do të jetë pa Mbretëreshën Elizabeth për disa muaj të tjerë.

Mbretëresha 94-vjeçare, e cila aktualisht është me pushime në Kalanë Balmoral në Skoci, nuk do të jetojë në Pallatin Buckingham në të ardhmen e afërt, pasi pandemia e koronavirusit vazhdon të prishë strukturat e punës, raporton “People”.

Mbretëresha zakonisht kthehet në rezidencën e saj në pallatin e Londrës në fillim të tetorit, pas pushimit vjetor në Skoci, por këtë vit ajo do të kthehet në kështjellën Windsor, ku ka qëndruar me bashkëshortin, Princin Philip, 99 vjeç, që nga mesi i marsit mes shpërthimit të COVID-19.

Do të jetë periudha më e gjatë që do të kalojë larg qendrës së monarkisë gjatë gjithë mbretërimit të saj 68-vjeçar, thotë “The Sunday Times”, e cila raportoi për herë të parë ngjarjen.

Në fillim të kësaj vere, u tha se angazhimet publike të Mbretëreshës po shkallëzoheshin për shkak të pandemisë.

Nuk dihet se si pandemia do të ndikojë marrëveshjet e Mbretëreshës në muajt në vazhdim.

Kur të kthehet nga Balmoral në tetor, pritet që ajo të udhëtojë 30 milje në Londër për çdo angazhim publik ose për çdo angazhim pas dyerve të mbyllura që kërkojnë pjesëmarrjen e saj. Dhe po bëhen plane për mënyrën sesi ajo dhe mbretërit e tjerë mund të marrin pjesë në ngjarjet vjetore të “Ditës së Kujtimit”, në nëntor.

Pritet që Princi William, Kate Middleton, Prince Charles dhe Camilla, Dukesha e Cornwall të kthehen në Londër në javët e ardhshme për të zhvendosur angazhimet e tyre në kryeqytetin e SHBA-së.

William dhe Kate, bashkë me fëmijët e tyre do të vizitojnë gjithashtu pronën skoceze të Mbretëreshës në ditët e ardhshme, para se Princi George dhe Princesha Charlotte të fillojnë shkollën në shtator.

(Kosova Sot Online)