Gjermania rigoroze: Ne ndalojmë…

  • E.K /
  • 27 gusht 2020 - 12:52
Gjermania rigoroze: Ne ndalojmë…

Gjermania do të forcojë kufizimet mbi popullsinë rreth pandemisë koronavirus, e cila do të përfshijë, ndër të tjera, një rritje të gjobave për të mos bartje të maskave.

Kjo tregohet nga projekt-marrëveshja midis rajoneve dhe qeverisë, në të cilën agjencia AFP kishte qasje.

Autoritetet do të rritin kontrollet për të siguruar që periudhat e karantinës të respektohen plotësisht dhe të vendosin dënime nëse nuk respektohen, sipas një teksti të rënë dakord midis qeverisë së Angela Merkel dhe 16 rajoneve gjermane.

Edhe pse përhapja e virusit tani është dukshëm më e dobët sesa në kulmin e arritur në mars dhe prill, autoritetet tregojnë për faktin se numri i infeksioneve ka filluar të rritet përsëri në javët e fundit.

Vendi regjistron rreth 1.500 raste të reja të infeksionit çdo ditë, numri më i lartë që nga fundi i prillit. Rekordi ishte në fillim të prillit kur kishte 6000 infeksione të reja brenda një dite.

Akomodimi kolektiv, ngjarjet, festimet dhe lëvizjet që lidhen me pushimet janë veçanërisht të prekshme nga përhapja e virusit, thuhet në tekst, duke shtuar se rritja e infeksionit në muajt e verës duhet të merret veçanërisht seriozisht.

Gjermania pret një rritje të mëtejshme të përhapjes së infeksionit gjatë muajve të dimrit.

Gjobat prej të paktën 50 eurove do të futen për të mos bartje të maskës në vendet ku është e detyrueshme.

Gjermania gjithashtu do të ndalojë audiencën në stadiume, vende kulturore, festivale apo panaire deri në fund të vitit, thuhet në tekst.

Kjo është një goditje e rëndë për klubet e futbollit në vend, të cilat shpresonin se ata do të mund të kthejnë pjesërisht tifozët në stadiume me fillimin e sezonit të ri.

Përjashtime do të lejohen në rajone ku niveli i infeksionit është i ulët për të paktën një javë dhe nëse sigurohet që pjesëmarrësit të vijnë ekskluzivisht nga ai rajon ose rajone fqinje, ku shtypet gjithashtu përhapja e virusit.

Qeveria dhe rajonet gjithashtu u bëjnë thirrje qytetarëve që të mbajnë sa më pak numrin e njerëzve me të cilët janë në kontakt, të kufizojnë tubimet private në 25 persona, të respektojnë një distancë minimale prej 1.5 metrash dhe të zgjedhin takime në natyrë.

"Fatkeqësisht, javët e fundit kanë treguar që festimet mund të përhapin infeksione brenda një familje ose mes miqsh", thuhet në tekst.

Deri më tani, në Gjermani janë raportuar 237.936 raste të koronavirusit, me 1.507 raste të reja në 24 orët e mëparshme dhe 9.285 vdekje, sipas Institutit Robert Koch.

Duke pasur parasysh që pandemia vazhdon, qeveria gjithashtu njoftoi dje se po shtrin ndihmën për kompanitë dhe punonjësit për shkak të ndikimit në ekonomi, me zgjatjen e papunësisë së pjesshme për dy vjet.

(Kosova Sot Online)