‘100 grupe kriminale në Spanjë’/ Mediat zbardhin skemat e mafias malazeze, serbe dhe shqiptare

  • G.G /
  • 04 shtator 2020 - 12:28
‘100 grupe kriminale në Spanjë’/ Mediat zbardhin skemat e mafias malazeze, serbe dhe shqiptare

Nuk ishte rastësi që policia shkoi më 22 gusht në një hotel në Barcelonë për të prangosur Ljubomir Krivocapic.

As nuk ishte rastësi që rekordi i mëparshëm i këtij 28-vjeçari tërheqës nga Mali i Zi të çon në qytetin me mure të Kotorrit, i cili ndodhet në brigjet e detit Adriatik.

Mjaftoi vetëm një telefonatë nga oficerët serbë për homologët e tyre spanjollë brenda Rrjetit Evropian të Ekipeve të Kërkimit (ENFAST) për ta lokalizuar atë. “Ai u largua nga hoteli me biçikletë në orën 9 të mëngjesit dhe nuk u kthye deri në orën 1 të mëngjesit,” shpjegojnë burimet e policisë. “Ne e arrestuam atë ndërsa ishte duke zbritur nga biçikleta e tij, pa rezistuar aspak.”

Krivocapic ishte një truprojë për udhëheqësin e klanit të frikshëm kriminal “Skaljari”, një nga grupet më të rëndësishme mafioze nga Mali i Zi, dhe që ka kryer dhjetëra vrasje në të gjithë Evropën.

Krivocapic akuzohet se ka qëlluar për vdekje një burrë në brendësi të një automjeti më 31 maj 2016 në Dobrota, e cila është pjesë e komunës së Kotorit.

Prania e Krivocapic në Spanjë, nën një urdhër arresti ndërkombëtar, flet për preferencën e grupeve të krimit të organizuar nga Ballkani për t’u fshehur në Spanjë, ku vlerësohet se ka anëtarë të njëqind apo më shumë grupeve nga Serbia, Shqipëria, Kroacia, Mali i Zi, Sllovenia, Bosnja dhe Maqedonia, sipas të dhënave më të fundit nga Qendra e Inteligjencës Spanjolle për Kundër Terrorizmit dhe Krimin e Organizuar (CITCO). Në Katalonjë, Valencia dhe Málaga ata mund të kalojnë pa u vërejtur dhe gjithashtu të gjejnë lidhje për të rritur fuqinë e tyre.

Tani, pas vakumit të lënë pas arrestimeve policore të anëtarëve të mafieve që po vepronin më herët në Costa del Sol, “bandat serbe po konkurrojnë me grupe holandeze dhe franceze-algjeriane për kontrollin e trafikut të drogës në zonë: ka të shtëna, rrëmbime dhe veprime të tjera të dhunshme”, paralajmërojnë burime të policisë, duke shtuar se zjarri i fundit që shkatërroi hotelin Sisu Boutique në zonën e pasur të Marbella Puerto Banús mund të kishte lidhje me krimin e organizuar.

Krivocapic ishte parë në hotele të tjera në zonën në të cilën ai po qëndronte ditët e mëparshme, sipas burimeve të policisë, dhe ai mbante një ID të rreme. “Një nga vështirësitë e mëdha në gjurmimin e të arratisurve nga vendet nga ish-Jugosllavia është pikërisht lehtësia me të cilën ata mund të marrin dokumente të rreme,” shpjegojnë burime nga njësia e drogës e Gardës Civile. “Ata akuzohen për një krim nën një emër dhe pastaj kthehen për të vazhduar kryerjen e krimeve nën një tjetër.”

Grupet e para mbërritën në Spanjë në fund të luftës në Ballkan – kjo do të thotë, nga viti 2001 – sipas raporteve të policisë, të cilat thonë se fillimisht ishin bandat shqiptare që vepronin në vend, të specializuar në vjedhje nga parqet industriale , dhe më pas të shtëpive luksoze (përfshirë ato të lojtarëve të futbollit), para se të mbërrinin bandat e drogës nga Mali i Zi dhe Serbia”.

Burimet e Gardës Civile shpjegojnë se “Serbët dhe malazezët janë pjesë e rrjeteve ndërkombëtare të dedikuara për trafikimin e drogës dhe armëve”, gjë që i bën ata më të rrezikshëm. “Ata filluan duke drejtuar jahte dhe anije tregtare për kompani të mëdha“, shpjegojnë ata. “Kanë përfunduar në Brazil për të marrë përsipër të gjithë biznesin e kokainës nga origjina e tij: ekziston një koloni serbe në Puerto de Santos.”

Kontaktet e falsifikuara në atë kohë me guerilasit kolumbian FARC prodhuan dërgesat e para të kokainës që arritën në Kotor, sipas raporteve të policisë. Kjo, e kombinuar me rrënjët e tyre në Amerikën Latine dhe kontrollin e tyre të kanaleve të shpërndarjes për armë dhe drogë në Evropë falë luftës në ish-Jugosllavi, i shndërroi këto banda në “grupe shumë të forta sot“, sipas burimeve të policisë dhe Gardës Civile, citon gazeta e njohur spanjolle “Elpais”. Kjo pasqyrohet në një raport të fundit të botuar nga Iniciativa Globale Kundër Krimit të Organizuar Transnacional.

(Kosova Sot Online)