Kërkesa e re për maskë në Zvicër: Gjithçka që duhet të dini

  • E.K /
  • 30 tetor 2020 - 11:07
Kërkesa e re për maskë në Zvicër: Gjithçka që duhet të dini

Pak më shumë se dy javë pasi Zvicra zgjeroi rregullat e maskave në të gjitha zonat e brendshme të arritshme nga publiku, të Mërkurën, 28 Tetor, qeveria federale zgjeroi rregullat edhe një herë.

Cilat janë rregullat e reja?

Nga mesnata e së premtes, më 29 tetor, maskat duhet të mbahen jashtë në zona të caktuara, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Përveç kësaj, maska ëkërkohet gjithashtu në të gjitha hapësirat e brendshme të arritshme nga publiku, të tilla si tregjet, vendet e pritjes për autobusët dhe trenat, etj.

Këto rregulla janë shtesë e kërkesës ekzistuese të maskës së detyrueshme.

Nga 19 tetori, maska ëjanë kërkuar në zonat e brendshme.

Siç raportohet nga media zvicerane “20 Minuta”, kjo përfshin: “dyqane, qendra tregtare, banka, zyra postare, muze, biblioteka, kinema, teatro, salla koncertesh, ambiente të brendshme të kopshteve zoologjike dhe botanike dhe parqeve të kafshëve, restorante, bare, diskoteka, sallone lojrash, hotele (me përjashtim të dhomave të miqve), zona hyrëse dhe hyrëse, zhveshtoret në pishina, objektet sportive dhe qendrat e fitnesit, në praktikat mjekësore, spitalet, kishat dhe institucionet fetare.”

Maskat janë kërkuar në transportin publik në Zvicër që nga 6 korriku, përcjell tutje albinfo.ch.

Maskat kërkohen në vendin e punës – përfshirë të gjitha zyrat – përveç nëse nuk mund të vishen për arsye sigurie.

Në cilat rrethana duhet të vishen maskat jashtë?

Një nga fushat më konfuze të rregullave të reja ka qenë kërkesa që maskat të mbahen jashtë në disa situata.

Ndërsa kjo është përcaktuar ndryshe nga media të ndryshme – me disa që thonë zona “urbane” dhe të tjerët duke thënë zona “të banuara” – Ministri Zviceran i Shëndetësisë, Berset sqaroi se maskat duhet të mbahen në të gjitha zonat e jashtme ku “përqendrimi i njerëzve nuk lejon distancat e nevojshme për tu respektuar”.

E thënë thjesht, nëse nuk mund të mbash 1,5 metra nga njerëzit do të të duhet të vish një maskë – edhe kur je jashtë, përcjell tutje albinfo.ch.

Çfarë ndodh me njerëzit që nuk pranojnë të mbajnë maska?

Pyetje e mirë. Duke folur teknikisht, shkelja e kërkesës për maskë mund të çojë në një gjobë deri në 10,000 CHF sipas Aktit të Epidemive – megjithëse nëse një gjobë e tillë do të merret ndaj një individi mbetet për t’u parë.

Ndjekja penale do të drejtohet nga kantonet, por do të duhet që një ankesë të paraqitet nga një pronar dyqani ose lokali në mënyrë që të fillojë procesi.

Michel Gerber, nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, tha se të gjitha dënimet duhet të jenë proporcionale me incidentin – duke nënkuptuar që individët nuk kanë gjasa të marrin një gjobë kaq të lartë.

Kush do të patrullojë transportin publik për të siguruar zbatimin?

Policia hekurudhore dhe shërbimet e sigurisë do të patrullojnë transportin publik për të siguruar përmbushjen e kërkesës.

Po nëse nuk dua të vesh?

Maskat janë të detyrueshme dhe nuk ka të drejtë refuzimi. Nëse nuk e vënë një, do të të kërkohet të largohesh nga vendi i ngjarjes ose të zbresësh në stacionin tjetër.

Nëse refuzoni, mund të gjobiteni ose të sanksionoheni për mosbindje – jo për mosmbajtjen e maskës.

Për shembull, një person u arrestua për refuzimin të vishte një maskë në një qendër tregtare në kantonin e Lucernit më 17 tetor. Sidoqoftë, policia sqaroi se arrestimi u bë sepse burri nuk pranoi të dilte nga ndërtesa.

Po nëse treni, kafeneja apo lokali është bosh?

Edhe nëse jeni vetëm, përsëri duhet të vini maskën.

Çfarë lloj maskash kërkohen?

Qëllimi kryesor i rregullores është që hunda dhe goja të mbulohen.

Kjo përfshin maska ëhigjienike standarde mjekësore ose maska ëkirurgjikale, por gjithashtu përfshin maska ëtekstili ose rroba.

Rekomandimi lejon ata që janë bërë në shtëpi, megjithatë rekomandohet përdorimi i një maske të blerë në dyqan i bërë posaçërisht për parandalimin e transmetimit të virusit.

Shalle ose mbulesa të tjera prej pëlhure nuk do të përmbushin kërkesat e maskës. Autoritetet shëndetësore thonë se maska ëtë tilla sigurojnë vetëm mbrojtje të kufizuar kundër infeksionit dhe për këtë arsye nuk llogariten si maska.

Po mburojat plastike të fytyrës?

Departamenti i shëndetit i kantonit të Graübunden ka paralajmëruar bartësit e mburojës së fytyrës se ata ofrojnë pak mbrojtje ndaj virusit.

Mburojat plastike janë veçanërisht të popullarizuara në mikpritjen dhe shërbimet e bukurisë.

Sidoqoftë mjekja kantonale Marina Jamnicki tha jo vetëm që janë më pak efektive sesa maskat e fytyrës, por mund t’u sigurojnë bartësve një ndjenjë false të sigurisë.

Mburojat plastike të fytyrës duhet të vishen së bashku me një maskë fytyre, thonë autoritetet kantonale.

Për cilat mënyra transporti zbatohet?

Kërkesa për maskë do të zbatohet në të gjitha trenat, tramvajet, autobusët dhe në teleferikët dhe teleferikët. Transporti në anije dhe tragete do të përfshihet gjithashtu.

A u bë një gabim në pritje kaq gjatë?

I pyetur në konferencën për shtyp në fillim të korrikut nëse qeveria zvicerane gaboi në pritje për të vendosur kërkesën e maskës, Berset tha se ishte e nevojshme vetëm tani pasi gjithnjë e më shumë njerëz u kthyen të përdorin transportin publik.

“Kur gjithçka u mbyll, nuk kishte kuptim të vendosja një maskë,” tha ai.

“Ne kurrë nuk kemi thënë që maskat nuk mbrojnë. Tani që më shumë njerëz janë përsëri në rrugë, ka kuptim të vish një maskë ku distancat nuk mund të mirëmbahen.

Në fund të tetorit, Berset sqaroi se vonesa në zbatimin e rregullit ishte për shkak të paktën pjesërisht për shkak të një mungese të mundshme maske.

“Po, nuk kishim maska ëtë mjaftueshme. Kështu që duhej të mendonim për të. Dhe në bllokim gjithçka u mbyll, nuk kishte asnjë kërkesë maske” tha Berset për “20 Minuta”.

Ku mund të marrë një maskë?

Ndërsa maskat e bëra vetë do të plotësojnë kërkesat, ato nuk rekomandohen.

Sidoqoftë, maskat janë të disponueshme kudo në Zvicër, përfshirë në supermarkete, farmaci, kioska dhe gjithashtu në makinat e shitjes.

Maskat mund të porositen edhe në internet, megjithatë sigurohuni që t’i besoni dërguesit.

Gjeneva po grumbullon maska ëdhe shpreson të grumbullojë 50 milionë deri në dhjetor – 100 për çdo banor të kantonit. Gjeneva planifikon t’i vërë ato në dispozicion për 50 cent për maskë në një normë “më të lirë se supermarketet”.

‘Më lirë se supermarketet ‘: Si Gjeneva planifikon të marrë maska ëkoronavirusi për çdo banor

Që nga 15 gushti, maskat janë kërkuar në të gjitha linjat ajrore që zbarkojnë ose ngrihen nga Zvicra.

(Kosova Sot Online)