Ministrja Haradinaj uron 28 Nëntorin: Shqipërinë e Kosovën i bashkon një komb dhe një flamur

  • G.G /
  • 28 nëntor 2020 - 10:56
Ministrja Haradinaj uron 28 Nëntorin: Shqipërinë e Kosovën i bashkon një komb dhe një flamur

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka uruar sot shqiptarët me rastin e Festës së 28 Nëntorit.

Sipas një njoftimi për media thuhet se në emër të popullit të Republikës së Kosovës, Haradinaj-Stublla ka shprehur urimet më të përzemërta për popullin e Republikës së Shqipërisë.

 “Data 28 nëntor është një ndër datat më të rëndësishme të historisë së shqiptarëve pasi shënon çlirimin e Krujës nga heroi ynë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në vitin 1443 si dhe shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë në 1912. Kjo ditë do të kremtohet gjithmonë me dinjitet nga të gjithë shqiptarët, në Shqipëri, Kosovë dhe kudo që jetojnë në trojet e tyre apo nëpër botë”, thuhet në njoftim.

Kryediplomatja Haradinaj-Stublla ka vlerësuar arritjet e shtetit shqiptar në 108 vite, e në veçanti anëtarësimin në NATO, që sipas saj, ka garantuar sigurinë kombëtare dhe krijuar mundësinë për rritjen e rolit të Shqiptarëve në rajon.

Në këtë frymë, Ministrja e Jashtme ka përmendur edhe raportet vëllazërore ndërmjet dy shteteve, të cilat sipas saj do të vazhdojnë duke u thelluar në të gjitha nivelet shtetërore, me anë të jetësimit të marrëveshjeve të shumta bilaterale në fusha të ndryshme të interesit të përbashkët shtetëror e kombëtar.

“Lidhja Kosovë – Shqipëri është natyrore dhe duhet vazhdojë të jetë e tillë, përmes mbështetjes së pandërprerë midis dy shteteve tona ndaj njëra-tjetrës. Për hir të historisë që ndajmë si popull shqiptar, Republika e Shqipërisë duhet të qëndrojë gjithnjë pranë Republikës së Kosovës duke përparuar të njëjtë drejt qëllimeve të përbashkëta për integrim rajonal dhe Euro-Atlantik. Shqipërinë e Kosovën i bashkon një komb dhe një flamur! Gëzuar 28 Nëntori, Shqiptarë”, thuhet ndër të tjera në njoftim.

(Kosova Sot Online)