SHBA bllokon importet e pambukut nga Kina

  • G.G /
  • 03 dhjetor 2020 - 13:12
SHBA bllokon importet e pambukut nga Kina

Administrata Trump njoftoj të mërkurën se do të bllokojë importet e pambukut, nga rajoni perëndimor i Kinës Xinjiang.

Dogana dhe Mbrojtja Kufitare e SH.B.A.-së do të ndalojnë dërgesat që përmbajnë produkte pambuku, pambuku me origjinë nga Korpuset e Prodhimit dhe Ndërtimit Xinjiang, një prodhues i madh i pambukut në rajon, i cili është shtëpia e rreth 11 milion ujgurë, një pakicë etnike kryesisht myslimane.

Ky është urdhri i gjashtë i fundit që bllokon produkte të tilla nga rajoni Xinjiang i Kinës dhe shënon një përshkallëzim në fushën e kufizimeve.

Në muajin korrik, SH.B.A. lëshoj ënjë këshillë paralajmëruese për bizneset në lidhje me rreziqet e punës së detyruar në Xinjiang, ku qeveria kineze vazhdon të ekzekutojë një fushatë shtypjeje që synon popullin ujgur dhe grupet e tjera të pakicave etnike dhe fetare”, tha CBP.

Është një etiketë paralajmëruese,” tha Ken Cuccinelli, zyrtari i lartë i Departamentit të Sigurisë Kombëtare që kryen detyrat e zëvendës sekretarit, të mërkurën gjatë një konference shtypi. “Ato mallra të lira pambuku që mund të blini për familjen dhe miqtë tuaj, dhe vijnë nga Kina, mund të jenë bërë nga puna e skllevërve në disa nga shkeljet më të egra të të drejtave të njeriut që ekzistojnë sot.” Nuk mund të kuptojmë pse shteti kinez ka një sjellje jashtëzakonisht të keqe për këta njerëz, duke i trajtuar si skllevër.’’

Departamenti i Shtetit vlerëson se më shumë se 1 milion ujgurë, si dhe anëtarë të grupeve të tjera të pakicave myslimane, janë arrestuar në një rrjet të përhapur të kampeve të internimit në Xinjiang, i quajtur zyrtarisht Rajoni Autonom i Ujgurit Xinjiang, ku thuhet se “i nënshtrohen torturave” , trajtim mizor dhe çnjerëzor siç janë abuzimi fizik dhe seksual, puna e detyruar dhe vdekja “.

Të mërkurën, CBP lëshoj ëatë që njihet si një “Urdhër Lirim Lirimi” në pambuk nga Korporata e Prodhimit dhe Ndërtimit Xinjiang, e cila thotë se nuk lejon të hyjnë mallra në SHBA që diskriminon punëtorët dhe i paraqet ata si skllevër, shkruan CNN.

(Kosova Sot Online)