Moti në Kosovë

  • E.K /
  • 08 dhjetor 2020 - 08:19
Moti në Kosovë

Java e dytë e dhjetorit me mot më dinamik, me të reshura shiu dhe erë.  Në vise të larta malore edhe me borë.

Ndërkohë depërtimi i masave më të ngrohta ajrore nga Mesdheu do të mbajë temperaturat pak më larta në këtë periudhë kohore.

Ditëve të para të javës qetësimi gradual i erërave mund të rrisë koncentrimin e ndotësve ajror, ku indeksi i cilësisë së ajrit do të kaloj edhe në vlera të dobëta, e ditën e mërkurë, me mundësi për qarkullim më të madh ajror, cilësia e ajrit zbret edhe në vlera të mjaftueshme, vende-vende edhe të mira.

7.12 – Kryesisht vranët, paradite me shi.  Erërat do të qetësohen.  Ditën mundësi për reshje lokale shiu.  Deri në mbrëmje reshjet pushojnë.  Në vise malore priten edhe reshje bore.

8.12 – Pa të reshura, me vransira, e gjatë ditës intervale me diell.  Në mëngjes përgjatë ultësirave mundësi për mjegull ose vransira të ulëta.  

9.12 – Kryesisht me vransira dhe erë.  Ditën kohëpaskohe me reshje lokale shiu, e në vise malore me borë.

10.12 – Kryesisht me vransira, pasdite me mundësi për riga lokale shiu. 

11.12 – Vransira dhe intervale me diell.  Vonë në mbrëmje me mundësi për reshje shiu.

Temperaturat minimale të ajrit lëvizin nga 2C deri 5C, e maksimalet nga 7C deri 9C.

Do të fryj erë mesatare nga juglindja 2-6m/s, e ditën e mërkurë më e fuqishme deri në 15m/s, vende-vende me hove edhe deri në 20m/s.

Shtypja atmosferike do të luhatet përreth vlerave normale, por me tendenca të rënies.

(Kosova Sot Online)