Nga vendi më i vizituar e deri aty nuk mund të blini Coca-Cola, 15 fakte më interesante për botën

  • E.K /
  • 04 January 2021 - 14:53
Nga vendi më i vizituar e deri aty nuk mund të blini Coca-Cola, 15 fakte më interesante për botën

1.Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme ku nuk mund të blini Coca-Cola.

2.E gjithë popullsia e botës mund të përshtatet brenda Los Angelos.

3.Tani ka më shumë binjakë se kurrë më parë.

4 Speci djegës më i djegës në botë është aq i djegës sa mund t'ju vrasë.

5.Më shumë njerëz vizitojnë Francën se çdo vend tjetër.

6.Ishulli më i populluar në botë është me madhësinë e dy fushave të futbollit.

7.Dhoma më e qetë e botës ndodhet në selinë e Microsoft në Uashington.

8.Temperatura më e ftohtë e regjistruar ndonjëherë ishte -144 gradë Fahrenheit.

9.Njerëzit që janë aktualisht gjallë përfaqësojnë rreth 7 për qind të numrit të përgjithshëm të njerëzve që kanë jetuar ndonjëherë.

10.Janë 41 vende që e njohin gjuhën e shenjave si gjuhë zyrtare.

11.Të gjitha milingonat në Tokë peshojnë sa më shumë që të gjithë njerëzit.

12.Interpoli filloi në 1914 kur profesionistë juridikë nga 24 vende u mblodhën së bashku për të diskutuar kapjen e të arratisurve.

13.Të gjitha pandat gjigante në kopshtet zoologjike në të gjithë botën janë të huazuar nga Kina.

14.Janë 43 vende që kanë ende një familje mbretërore.

15.Japonia është vendi më i rrezikuar nga tërmeti në botë.

(Kosova Sot Online)