Irani në proces të ndërtimit të armëve bërthamore, kërkohen masa urgjente

  • A.P /
  • 17 janar 2021 - 10:48
Irani në proces të ndërtimit të armëve bërthamore, kërkohen masa urgjente

Irani është në proces të ndërtimit të armëve bërthamore dhe është urgjente që Teherani dhe Uashingtoni të kthehen në një marrëveshje bërthamore të vitit 2015”, citohet të ketë thënë ministri i jashtëm i Francës në një intervistë të botuar të shtunën.

Irani ka përshpejtuar shkeljet e marrëveshjes bërthamore dhe në fillim të këtij muaji filloi të shtynte përpara planet për tu pasuruar me uranium me 20% në uzinën e tij nëntokësore bërthamore Fordow. Ky është niveli që Teherani arriti përpara se të bënte marrëveshjen me fuqitë botërore për të përmbajtur ambiciet e saj të diskutueshme bërthamore.

Shkeljet e Republikës Islamike të marrëveshjes bërthamore që kur Presidenti Donald Trump tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga ajo në 2018 dhe më pas vendosi sanksione ndaj Teheranit, mund të komplikojë përpjekjet e Presidentit të zgjedhur Joe Biden.

“Kjo duhet të ndalet sepse Irani dhe – e them qartë këtë – është në procesin e marrjes së kapacitetit bërthamor (të armëve)”.

“Administrata Trump zgjodhi atë që e quajti fushata e presionit maksimal mbi Iranin. Rezultati ishte që kjo strategji vetëm rriti rrezikun dhe kërcënimin, ”tha Le Drian për gazetën Journal du Dimanche.

“Kjo duhet të ndalet sepse Irani është në procesin e marrjes së kapacitetit bërthamor (të armëve)”.

Diplomatët perëndimorë kanë thënë se shkeljet e përsëritura të Iranit tashmë kanë ulur “kohën e shpërthimit” në shumë më pak se një vit.

Por, Irani mohon çdo qëllim për të armatosur programin e tij bërthamor.

(Kosova Sot Online)