Moti sot në Kosovë

  • E.K /
  • 04 May 2021 - 08:01
Moti sot në Kosovë

Vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Kjo situatë e parashikuar meteorologjike do të krijojë kushte për mot me diell dhe herë-herë me vranësira të cilat kanë mundësi për reshje shiu të intensitetit të dobët.

Përgjithësisht sasitë totale të reshjeve gjatë gjithë javës do të jenë të ulëta.

“Sa i përket temperaturave ekstreme, ato do të jenë tipike pranverore, duke regjistruar minimalet ndërmjet 7-10 gradë Celsius, ndërsa vlerat e maksimaleve parashihen të lëvizin ndërmjet 21-27”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Meteorologët parashikojnë se do të fryjë erë nga drejtimi i perëndimit dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-9 m/s.

(Kosova Sot Online)