BE del me propozim të ri për Vuçiqin lidhur me zgjidhjen e situatës ne veri

  • G.G /
  • 22 September 2021 - 14:07
BE del me propozim të ri për Vuçiqin lidhur me zgjidhjen e situatës ne veri

BE i dërgoi një propozim të ri Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, për zgjidhjen e tensioneve në Kosovë.

Të martën, pas sesionit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Vuçiq deklaroi se kishte marrë një propozim për vendet Quinto dhe BE për zgjidhjen e tensioneve në vendkalimet administrative të Jarinje dhe Bërnjak, të shkaktuara nga heqja e targave nga Serbia, të cilin ai e ka refuzuar.

Sipas Vuçiqit, Serbisë atëherë iu ofrua një kompromis, siç tha ai, pak më shumë në anën e Serbisë, por që të pranojë vendimin e Prishtinës.

“Epo, nuk do ta bëj dhe do të mbetet kështu”, tha Presidenti i Serbisë dhe përsëriti se ky nuk është kompromis dhe se nuk ka më shantazh të Serbisë.

Sidoqoftë, siç raportojnë agjencitë, një propozim i ri iu dërgua Vuçiqit sot. Siç thuhet, kreu i diplomacisë së BE -së, Josep Borell dhe përfaqësuesi special i BE -së për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, janë në kontakte telefonike me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, por edhe Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti.

Qëllimi është që urgjentisht të ulen tensionet në veri të Kosovës dhe ndoshta të mbahet një takim midis Vuçiqit dhe Kurtit në Bruksel, ka mësuar Tanjug nga burimet e BE -së.

“Përfaqësuesi Special i BE -së Miroslav Lajçak është kthyer nga Beogradi në Bruksel dhe të gjitha përpjekjet tona kanë për qëllim uljen e tensioneve dhe kthimin në dialog”, thanë për Tanjug burime diplomatike në Bruksel.

BE vëren se ata janë të gatshëm të ndërmjetësojnë një dialog midis dy udhëheqësve që do të zhvillohej në Bruksel, dhe tema kryesore e të cilëve do të ishte zgjidhja e situatës aktuale në Kosovë.

Kur bëhet fjalë për zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, qarqet pranë kreut të diplomacisë së BE -së theksojnë se të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tani në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës janë “në tryezë” dhe se “askush nuk i tërhoqi” ato.

Shtohet se BE, ambasadorët e Quinte dhe SHBA janë plotësisht të bashkuar në mesazhin e tyre se është në interes të Beogradit dhe Prishtinës të qetësojnë situatën në terren, dhe se përndryshe të dyja palët janë në humbje.

(Kosova Sot Online)